Józef Borecki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Borecki (ur. 17 maja 1913 w Międzygórzu w województwie tarnopolskim, zm. 1986 w Sokołowie Podlaskim[1]) – polski urzędnik państwowy, poseł na Sejm PRL II kadencji (1957–1961)

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W dwudziestoleciu międzywojennym ukończył gimnazjum oraz studiował prawo (zaocznie). Był zatrudniony w krakowskim samorządzie. W 1939 walczył w wojnie obronnej Polski, w czasie okupacji niemieckiej pracował jako księgowy w zarządzie folwarków. Po zakończeniu wojny zatrudniony w administracji lokalnej, m.in. w charakterze sekretarza gminy (w Jabłonnie), inspektora samorządu gminnego (w Sokołowie Podlaskim), kierownika Wydziału Organizacyjnego Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Sokołowie oraz przewodniczącego lokalnej Powiatowej Komisji Planowania Gospodarczego (przy PRN) i wiceprzewodniczącego Prezydium PRN.

W 1957 objął mandat posła na Sejm w okręgu Siedlce. Zasiadał w Komisjach Budownictwa i Gospodarki Komunalnej oraz Spraw Wewnętrznych. Pełnił obowiązki sekretarza Sejmu.

Odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Henryk Wosiński, Stronnictwo Demokratyczne w Polsce Ludowej. Cz. 3: Udział Stronnictwa w pracach parlamentu PRL w latach 1944-1968 (red. Wiktoria Beczek), Warszawa 1969, s. 35
  • Strona sejmowa posła II kadencji

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. WieściSokołowskie.pl, www.wiescisokolowskie.pl [dostęp 2017-11-24].