Józef Buczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Buczyński
Ilustracja
gen. Józef Buczyński (2006)
generał broni w st. spocz. generał broni w st. spocz.
Data i miejsce urodzenia

2 stycznia 1949
Przemyśl

Przebieg służby
Lata służby

19682007

Siły zbrojne

Siły Zbrojne PRL
Siły Zbrojne RP

Stanowiska

komendant Akademii Obrony Narodowej

Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” Złoty Medal „Za zasługi dla obronności kraju”

Józef Stanisław Buczyński (ur. 2 stycznia 1949 w Przemyślu) – generał broni Wojska Polskiego w stanie spoczynku, magister inżynier cybernetyki i doktor habilitowany nauk wojskowych, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej (2006–2007).

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W latach 1968-1972 ukończył studia magisterskie na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. generała Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. 26 kwietnia 1984 roku obronił rozprawę doktorską pt. „Analiza systemowa rozwoju informatyki w siłach zbrojnych” w Akademii Sztabu Generalnego im. generała broni Karola Świerczewskiego w Warszawie, natomiast 29 maja 2001 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk wojskowych w specjalności system obronny państwa w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (rozprawa pt. „Zarządzanie zasobami ludzkimi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej”). Od 1992 do 1993 roku przebywał na kursie języka angielskiego w Warszawie, organizowanym przez Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych w Łodzi. Jest również absolwentem zagranicznych szkół językowych oraz podyplomowych studiów zarządzania zasobami obronnymi.

Służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Na pierwsze stanowisko służbowe skierowano go do Wydziału Programowania w Centralnym Ośrodku Przetwarzania Informacji Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie. W 1979 roku został przeniesiony do Zarządu Informatyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a w 1983 roku rozpoczął służbę w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Od 1994 do 1996 roku był zastępcą dyrektora Departamentu Kadr, po czym pełnił funkcję dyrektora Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego. W latach 2001-2005 przebywał w Chińskiej Republice Ludowej jako attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie. Następnie zajmował posadę radcy ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego. Od 9 czerwca 2006 do początku 2007 roku był komendantem-rektorem Akademii Obrony Narodowej, po czym zakończył zawodową służbę wojskową. W dniu 11 listopada 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński mianował go na stopień generała broni[1].

Następnie został wykładowcą międzynarodowych stosunków wojskowych w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie[potrzebny przypis].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Biuletyn AON 2006, nr 3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]