Józef Buczyński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Buczyński
Ilustracja
gen. Józef Buczyński (2006)
generał broni w st. spocz. generał broni w st. spocz.
Data i miejsce urodzenia 2 stycznia 1949
Przemyśl
Przebieg służby
Lata służby 1968-2007
Siły zbrojne Wojsko Polskie Wojsko Polskie
Stanowiska komendant Akademii Obrony Narodowej
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Złoty Krzyż Zasługi Złoty Medal Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny Złoty Medal za Zasługi dla Obronności Kraju

Józef Stanisław Buczyński (ur. 2 stycznia 1949 w Przemyślu) – generał broni Wojska Polskiego w stanie spoczynku, magister inżynier cybernetyki i doktor habilitowany nauk wojskowych, komendant-rektor Akademii Obrony Narodowej (2006-2007).

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

W latach 1968-1972 ukończył studia magisterskie na Wydziale Cybernetyki Wojskowej Akademii Technicznej im. generała Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie. 26 kwietnia 1984 roku obronił rozprawę doktorską pt. "Analiza systemowa rozwoju informatyki w siłach zbrojnych" w Akademii Sztabu Generalnego im. generała broni Karola Świerczewskiego w Warszawie, natomiast 29 maja 2001 roku uzyskał stopień naukowy doktora habilitowanego nauk wojskowych w specjalności system obronny państwa w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie (rozprawa pt. "Zarządzanie zasobami ludzkimi w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej"). Od 1992 do 1993 roku przebywał na kursie języka angielskiego w Warszawie, organizowanym przez Wojskowe Studium Nauczania Języków Obcych w Łodzi. Jest również absolwentem zagranicznych szkół językowych oraz podyplomowych studiów zarządzania zasobami obronnymi.

Służba wojskowa[edytuj | edytuj kod]

Na pierwsze stanowisko służbowe skierowano go do Wydziału Programowania w Centralnym Ośrodku Przetwarzania Informacji Sztabu Generalnego Wojska Polskiego w Warszawie. W 1979 roku został przeniesiony do Zarządu Informatyki Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a w 1983 roku rozpoczął służbę w Ministerstwie Obrony Narodowej w Warszawie. Od 1994 do 1996 roku był zastępcą dyrektora Departamentu Kadr, po czym pełnił funkcję dyrektora Departamentu Kadr i Szkolnictwa Wojskowego. W latach 2001-2005 przebywał w Chińskiej Republice Ludowej jako attaché obrony, wojskowy, morski i lotniczy przy Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Pekinie. Następnie zajmował posadę radcy ministra obrony narodowej Radosława Sikorskiego. Od 9 czerwca 2006 do początku 2007 roku był komendantem-rektorem Akademii Obrony Narodowej, po czym zakończył zawodową służbę wojskową. W dniu 11 listopada 2006 roku Prezydent RP Lech Kaczyński mianował go na stopień generała broni[1].

Następnie został wykładowcą międzynarodowych stosunków wojskowych w Europejskiej Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Warszawie[potrzebny przypis].

Ordery i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Biuletyn AON 2006, nr 3

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]