Józef Caban

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Caban
porucznik porucznik
Data i miejsce urodzenia 28 sierpnia 1915
Łaszew
Przebieg służby
Lata służby 1939–1945
Siły zbrojne Orzełek II RP.svg Wojsko Polskie
Jednostki 20. Dywizja Piechoty, Armia Krajowa
Główne wojny i bitwy II wojna światowa bitwa pod Mławą, Obrona Warszawy (1939)
Późniejsza praca rolnik
Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości Medal „Za udział w wojnie obronnej 1939” Medal za Warszawę 1939–1945 Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 Medal „Pro Patria” Odznaka „Za Zasługi dla Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych”

Józef Caban (ur. 28 sierpnia 1915 w Łaszewie) – polski działacz społeczny, kombatant II wojny światowej, ostatni żyjący członek przedwojennego Stronnictwa Narodowego

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef Caban przed wybuchem II wojny światowej działał w Stronnictwie Narodowym (koło w Wieluniu). W 1937 roku przebywał na emigracji zarobkowej w III Rzeszy. Od marca 1938 roku odbywał zasadniczą służbę wojskową w 78.pułku piechoty. Podczas kampanii wrześniowej 1939 walczył w bitwie pod Mławą i obronie Warszawy, w czasie której został ranny[1]. Po klęsce wrześniowej trafił do niewoli niemieckiej, z której zbiegł. Okupację niemiecką spędził w pow. wieluńskim, gdzie podjął pracę zarobkową i działał w Armii Krajowej. W 1945 roku wyjechał na Ziemie Odzyskane, gdzie jako osadnik wojskowy osiedlił się w gminie Postomino[2].

Nagrody i odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]