Józef Czech (matematyk)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Czech

Józef Czech (ur. 11 grudnia 1762 w Krakowie, zm. grudzień 1810 w Krzemieńcu) – polski matematyk, pedagog, pierwszy dyrektor Liceum Krzemienieckiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Po studiach na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował jako nauczyciel w szkołach podległych Komisji Edukacji Narodowej, między innymi w Płocku. W roku 1794 został mianowany profesorem Uniwersytetu w Warszawie (ówcześnie zwanego Szkołą Główną). Po utworzeniu liceum w Krzemieńcu (7 października 1805) został jego pierwszym dyrektorem.

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Czech współpracował z Janem Śniadeckim; jako matematyk napisał podręcznik Krótki wykład arytmetyki oraz przetłumaczył na język polski 8 pierwszych ksiąg Elementów Euklidesa pt. Euklidesa Początków Geometrii ksiąg ośmioro, które ukazały się drukiem po raz pierwszy w roku 1807 ponownie zaś w roku 1817. Czech przekładu dokonał prawdopodobnie bazując na angielskim wydaniu Elementów z roku 1804 przygotowanym przez Roberta Simonsa.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Birkenmajer Aleksander, hasło: „Czech Józef (1762–1810)”, w: Polski Słownik Biograficzny, t. IV/1, zeszyt 16, Polska Akademia Umiejętności, Kraków 1937, s. 305–306.