Józef Hymnograf

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Święty
Józef Hymnograf
święty mnich
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

ok. 816
Sycylia

Data i miejsce śmierci

3 / 4 kwietnia 886
Konstantynopol

Czczony przez

Kościół katolicki
Cerkiew prawosławną

Wspomnienie

4 kwietnia[a]
17 kwietnia[b]

Józef Hymnograf, cs. Prepodobnyj Iosif Piesnopisiec (ur. ok. 816, zm. 3 / 4 kwietnia 886 w Konstantynopolu) – święty katolicki i prawosławny, artysta, uczony i poeta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z Sycylii, skąd uciekł do Salonik przed arabskimi najeźdźcami. Był założycielem szkoły śpiewu sakralnego i autorem hymnów. Jako autora około trzystu hymnów i pieśni liturgicznych, Cerkiew nazwała go "hymnografem". W czasie konfliktu ikonoklastycznego był w 841 roku wysłannikiem obrońców świętych obrazów do papieża Grzegorza IV. Uwięziony przez piratów do 843 roku przebywał w więzieniu na Krecie. Po odzyskaniu wolności mieszkał w odosobnieniu, a ok. 850 roku założył klasztor. W 858 roku został zesłany na Krym, gdzie przebywał do 867 roku. Swoją działalność literacką kontynuował do śmierci, pracując w świątyni Hagia Sophia w Konstantynopolu.

Kult[edytuj | edytuj kod]

Wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 4 kwietnia, natomiast Cerkiew prawosławna wspomina świętego mnicha Józefa 4/17 kwietnia[c], tj. 17 kwietnia według kalendarza gregoriańskiego.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]