Jurij Fedkowycz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jurij Fedkowycz
Ilustracja
W stroju huculskim
Imię i nazwisko Osyp Dominik Hordynski de Fedkowycz
Data i miejsce urodzenia 8 sierpnia 1834
Putyła
Data i miejsce śmierci 11 stycznia 1888
Czerniowce
Narodowość ukraińska
rusińska
Język ukraiński
niemiecki

Osyp Jurij Fedkowycz właśc. Osyp Dominik Hordynski de Fedkowycz (ukr. Осип-Юрій Федькович, Joseph Georg Fedkowicz; ur. 8 sierpnia 1834 w Putyle, zm. 11 stycznia[1] 1888 w Czerniowcach) – bukowiński pisarz ruski i ukraiński.

Urodził się jako syn polskiego szlachcica Adalberta (Wojciecha) Hordyńskiego i córki prawosławnego duchownego. Na życzenie ojca został ochrzczony w kościele katolickim, dopiero później przeszedł na prawosławie i przybrał imię Jurij.

Początkowo uczył się prywatnie w rodzinie wuja w sąsiedniej wsi Kysełyci. W latach 1846–1848 uczęszczał do niemieckojęzycznej szkoły realnej w Czerniowcach.

W wieku 14 lat wyjechał do Mołdawii, gdzie w Jassach i Piatra Neamț pracował jako mierniczy i pomocnik aptekarski. Tam zaczął pisać wiersze w języku niemieckim. W 1852 roku zameldował się w austriackim regimencie piechoty nr 41, złożonym głównie z bukowińskich i galicyjskich Ukraińców. W 1859 roku uczestniczył w wojnie francusko-austriackiej. Wtedy stworzył pierwszy wiersz w języku ukraińskim „Nocny popas”. Zaprzyjaźnił się z austriackim poetą Ernstem Rudolfem Neubauerem. Zapoznał się z twórczością Tarasa Szewczenki i pod jej wpływem postanowił zostać ukraińskim poetą. W roku 1862 wydał tom wierszy ukraińskich.

Ze względu na chorobę oczu odszedł w 1863 roku ze służby w stopniu podporucznika i powrócił do rodzinnej wsi Putyła. Pełnił tam obowiązki burmistrza, potem inspektora szkolnego w okręgu Wyżnica. W 1865 roku wydał tom wierszy niemieckich. Staraniem Mychajły Drahomanowa ukazał się w Kijowie tom opowiadań.

Po śmierci ojca przeniósł się na stałe w 1876 roku do Czerniowców. W 1882 roku wydał kolejny tom w języku niemieckim – „Am Czeremusch. Lieder eines Uzulen“ (Nad Czeremoszem. Pieśni Hucuła). Został członkiem stowarzyszenia kulturalnego Ruśka Besida i założył pierwszy ukraiński dziennik „Bukowyna”.

Uniwersytet w Czerniowcach nosi imię Jurija Fedkowycza (ukr. Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Niektóre źródła (np. Encyklopedia PWN) podają datę 11 listopada

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]