Józef Kalasanty Pędracki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Józef Kalasanty Pędracki
Data i miejsce urodzenia

1825
Tarnów

Data i miejsce śmierci

11 kwietnia 1883
Tarnów

Burmistrz Tarnowa
Okres

od 1858
do 1861

Okres

od 1862
do 1864

Okres

od 1866
do 1867

Następca

Wojciech Bandrowski

Józef Kalasanty Pędracki (ur. 1825 w Tarnowie, zm. 11 kwietnia 1883 tamże) – polski polityk, działacz patriotyczny i społeczny, burmistrz Tarnowa, uczestnik Wiosny Ludów.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef Kalasanty Pędracki urodził się najprawdopodobniej w 1825 roku w Tarnowie (podawane są również inne daty i miejsca urodzenia, m.in. 1822 rok). Był synem Kazimierza Pędrackiego, oficera wojska Księstwa Warszawskiego i Marianny Serafin. Po zakończeniu edukacji w 1847 roku rozpoczął pracę jako administrator majątku, porzucił ją jednak w roku następnym i wyjechał do Lwowa, gdzie jako członek Gwardii Narodowej wziął udział w wydarzeniach Wiosny Ludów. Po ustaniu walk powrócił do Tarnowa i znalazł zatrudnienie w magistracie.

20 kwietnia 1850 roku Józef Pędracki został zaprzysiężony jako asesor magistratu. Rok później ożenił się z Marianną Żelazowską, z którą miał ośmioro dzieci. W 1858 roku został mianowany przez władze austriackie burmistrzem miasta Tarnowa. W 1861 roku odszedł ze stanowiska (objął je Franciszek Lorber), oskarżany przez władze o tolerowanie patriotycznych sympatii mieszkańców miasta. Zajął się wówczas pracą społeczną, będąc współtwórcą i pierwszym dyrektorem tarnowskiej Kasy Oszczędności.

W 1862 roku ponownie został mianowany burmistrzem miasta. Zaangażował się wówczas w działalność niepodległościową, wspierając prace ławy obwodowej stronnictwa czerwonych. Po wybuchu powstania styczniowego zajmowała się ona organizowaniem dostaw broni, wyposażenia i pieniędzy walczącym. 9 kwietnia 1864 roku, po serii rewizji przeprowadzonych przez władze austriackie, Józef Pędracki został oskarżony o uczestnictwo w tajnej organizacji i ponownie zdymisjonowany. Na stanowisku burmistrza zastąpił go wtedy Edward Ganszer.

W listopadzie 1866 roku Józef Pędracki został po raz trzeci mianowany burmistrzem Tarnowa, stając się w ten sposób ostatnim z nadania rządu w Wiedniu. W marcu 1867 roku przeprowadzono pierwsze autonomiczne wybory do Rady Miejskiej. Po jej ukonstytuowaniu Józef Pędracki odszedł ze stanowiska, ustępując je Wojciechowi Bandrowskiemu, pierwszemu burmistrzowi doby autonomicznej. Pracował nadal w samorządzie, jako asesor i radca magistratu, zaś od 1872 roku zarządca propinacji. Na tle koncepcji zarządu propinacją starł się wtedy ostro z radnym Karolem Kaczkowskim i jego stronnictwem, co doprowadziło do poważnego podziału w Radzie Miejskiej.

W czasie pełnienia przez Józefa Pędrackiego urzędu burmistrza Tarnów zyskał brukowane ulice i trotuary, powstał również oddział ochotniczej straży pożarnej. Poza pracą w samorządzie udzielał się również społecznie, między innymi jako wiceprezes Towarzystwa Strzeleckiego, którego staraniem powstał w mieście w 1866 roku Ogród Strzelecki z neogotyckim budynkiem strzelnicy.

Józef Kalasanty Pędracki zmarł 11 kwietnia 1883 roku i został pochowany na Starym Cmentarzu w Tarnowie. 17 września 1888 roku na wschodniej ścianie budynku strzelnicy w Ogrodzie Strzeleckim odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową. W 1986 roku Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Tarnowskiej wydało szkic biograficzny burmistrza, napisany przez miejscowego historyka Stanisława Wróbla. W 1995 roku jedna z ulic włączonej w granice administracyjne miasta części Zbylitowskiej Góry została nazwana imieniem Józefa Pędrackiego.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Barbara Sawczyk, Maria Sąsiadowicz, Ewa Stańczyk, Ocalić od zapomnienia... Patroni tarnowskich ulic. Tom 2, Tarnów: Miejska Biblioteka Publiczna im. Juliusza Słowackiego, 2004, ISBN 83-915445-6-7, OCLC 749868453.