Józef Kowner

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Kowner
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1895
Kijów, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 1967
Kalmar, Szwecja
Dziedzina sztuki malarstwo
Epoka realizm

Józef Kowner (wł. Zelman Gotlib, ur. 1 grudnia 1895 w Kijowie, Imperium Rosyjskie, zm. 1967 w Kalmarze, Szwecja) – był rosyjsko-szwedzkim malarzem i rysownikiem pochodzenia żydowskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn nauczyciela gimnazjalnego Szebsela Kownera i Zlaty z domu Szewelew, zamieszkali w Łodzi dwa lata po urodzeniu Józefa. Kowner studia artystyczne rozpoczął w 1912, po roku je przerwał. W 1917 wyjechał do Düsseldorfu, gdzie przez rok studiował. Następnie przez rok przebywał w Paryżu, w 1919 powrócił do Łodzi. Debiutował w 1928 podczas wystawy w Galerii Miejskiej, następnie wystawiał swoje prace w 1932, 1937 i 1939 m.in. w Instytuie Propagandy i wystawach organizowanych przez Żydowskie Towarzystwo Krzewienia Sztuk Pięknych, które miały miejsce w Łodzi, Warszawie, Krakowie i Lwowie[1]. Od 1929 należał do Grupy Artystycznej Start, był członkiem Sztuki zespołu redakcyjnego czasopisma Związku Zawodowego Polskich Artystów Plastyków w Łodzi "Forma". Po wybuchu II wojny światowej został uwięziony w gettcie łódzkim, w którym tworzył akwarele przedstawiające życie i pracę na terenie getta. Był jednym z niewielu artystów, którzy otrzymali wsparcie finansowe Chaima Rumkowskiego, na co dzień pracował w fabryce dywanów[2]. W 1944 podczas jego likwidacji przetransportowany do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Po wyzwoleniu obozu w ramach rekonwalescencji został przetransportowany do Szwecji, gdzie podjął pracę jako nauczyciel malarstwa. W 1952 otrzymał obywatelstwo szwedzkie. Wystawiał swoje prace na wystawach indywidualnych w Kalmarze, Oskarshamn, w galerii sztuki Louisa Hahnesa i galerii sztuki współczesnej w Sztokholmie oraz na wielu wystawach zbiorowych[3].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

Dorobek Józefa Kownera obejmuje portrety, pejzaże, motywy marynistyczne, martwe natury i kompozycje symboliczne, a także obrazy architektoniczne z Łodzi tworzone w technice olejnej lub akwareli. Twórczość Kownera znajduje się w zbiorach Muzeum Łódzkiego, Muzeum Wileńskiego, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Sztokholmie i Muzeum Sztuki w Kalmar.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]