Józef Myszka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Józef Myszka (ur. 4 marca 1928 w Błazinach Górnych k. Iłży, zm. 10 lipca 1964 w Warszawie) - artysta ludowy, pieśniarz i tancerz. Przyczynił się do zachowania i opisania wielu przejawów folkloru rejonu iłżeckiego.

Życie i dzieło[edytuj | edytuj kod]

Artysta był najmłodszym z jedenaściorga rodzeństwa. Po ukończeniu szkoły podstawowej zdobył zawód krawca i zamieszkał u swojej zamężnej już siostry - Marii Boguckiej. Już od dzieciństwa interesował się folklorem. Wraz z matką brał udział w wielu uroczystościach ludowych, przede wszystkim weselach. Później znalazło to odzwierciedlenie w jego pracy artystycznej. Z czasem zaczął występować na weselach regionu iłżeckiego oraz na całej ziemi radomskiej. Rozwinął działalność także na teren okolic Sandomierza, Buska, Opoczna i Kozienic.

Józef Myszka posiadał w swoim repertuarze pieśni obrzędowe, przyśpiewki weselne (m.in. tzw. wyrywasy) i piosenki ludowe, które prezentował z ogromnym zainteresowaniem widowni. W 1951 założył swój pierwszy artystyczny zespół ludowy, rozpoczynając krzewienie i popularyzację kultury ludowej regionu Iłży. Występował bardzo często na oficjalnych imprezach, festiwalach, pokazach artystycznych, uroczystościach państwowych i świętach ludowych, tak w Polsce, jak i za granicami. Podczas pobytu w Warszawie w 1964 zginął śmiercią tragiczną, w czasie próby przed koncertem.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Z inicjatywy pracowników Domu Kultury w Iłży, od 1995 odbywa się tam Festiwal Folkloru im. Józefa Myszki. W tym samym Domu Kultury można oglądać pamiątki po artyście, przekazane w 2006 przez Edytę i Krzysztofa Ramsów z Wejherowa, spokrewnionych z Józefem Myszką.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Iłża: powrót do korzeni, czyli tradycja i patriotyzm, w: Na szlaku Książąt Mazowieckich, nr 2/(02)/2009, s.20, ​ISBN 978-83-925516-1-4