Józef Oźmin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Józefa i Łucji Oźminów

Józef Oźmin (ur. 19 kwietnia 1903 w Kaliszu[1], zm. 25 czerwca 1999 w Irlandii) – polski malarz.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Kaliszu, gdzie ukończył Gimnazjum im. T. Kościuszki. Dalszą naukę kontynuował w Poznaniu, gdzie w 1919 roku ukończył Wyższą Szkołę Sztuk Zdobniczych. W 1920 roku jako ochotnik brał udział w wojnie bolszewickiej.

W 1930 wziął ślub z malarką Łucją Stanisławą Szwedą. W latach 1932–1938 studiował w akademii Andrégo Lhote'a, w Paryżu oraz w Regia Accademia di Belle Arti di Roma[2]. Józef i Łucja Oźminowie początkowo zamieszkali w Poznaniu, przenieśli się jednak do Warszawy. Do końca życia wspólnie pracowali, sygnując razem swoje działa. Specjalizowali się w monumentalnym malarstwie ściennym, przede wszystkim o tematyce religijnej. Ozdobili freskami katedry w Pelplinie, Włocławku oraz w wielu innych kościołów m.in. w Warszawie, Kielcach i Sieradzu, a także w kilku mniejszych miasteczkach, jak Swarzędz (Kościół Świętego Marcina[3]), Krobia, Gniewkowo czy Żytowiecko. W roku 1944 podczas renowacji Kaplicy Najświętszej Marii Panny na Jasnej Górze w Częstochowie, artyści odkryli wspaniałe freski Tomasza Dolabelli.

Małżeństwo pracowało także za granicą. We Włoszech ozdobili kościół Santa Aurelia, w pobliżu Cremony. W Polsce powierzono Oźminom odtworzenie - na podstawie czarno-białej fotografii - plafonu Bacciarellego w sali balowej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Józef Oźmin uprawiał także malarstwo sztalugowe, głównie akwarele. W jego pracach dominowała tematyka biblijna, często również czerpał inspiracje z mitologii greckiej i rzymskiej.

Zmarł w wieku 95 lat w Irlandii, gdzie przebywał na wakacjach u syna. Został pochowany na Powązkach. Kilka miesięcy później zmarła jego żona.

Za osiągnięcia w sztuce sakralnej Łucja i Józef Oźminowie otrzymali prestiżową nagrodę Św. Brata Alberta.

Niektóre realizacje[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. 19 kwietnia 1903 (pol.). Kalendarium Południowej Wielkopolski. [dostęp 2019-04-19].
  2. Iwona Błaszczyk, Dzieło Łucji i Józefa Oźminów w starołęckim kościele św. Antoniego Padewskiego [w:] Kronika Miasta Poznania 2009 Nr 4; Starołęka, Głuszyna, Krzesiny [online], Wydawnictwo Miejskie w Poznaniu, 2009 [dostęp 2019-01-01].
  3. Swarzędz. Trasy turystyczne. swarzedz.pl. [dostęp 17 kwietnia 2016].