Józef Przytycki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Józef Przytycki
Data i miejsce urodzenia października 1953
Warszawa
Zawód matematyk
Tytuł naukowy profesor
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Uczelnia George Washington University
Strona internetowa

Józef Henryk Przytycki (ur. w 1953 roku w Warszawie) – polski matematyk specjalizujący się w topologii, a szczególnie teorii węzłów.

W 1987 roku wraz z Pawłem Traczykiem opublikował „Invariants of links of Conway type”[1], zawierającą opis wielomianu nazywanego dziś HOMFLY(PT); dodanie PT służy uhonorowaniu, powstałej niezależnie obok prac sześciu innych naukowców, pracy Przytyckiego i Traczyka nad wielomianem HOMFLY, która z powodu opóźnień pocztowych nie była znana.

Przytycki ukończył studia na Uniwersytecie Warszawskim w 1977 roku, następnie wyemigrował do Stanów Zjednoczonych. Stopień Ph.D. uzyskał na Columbia University, gdzie jego promotorem była Joan Birman, natomiast habilitację w 1995 roku na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie jest profesorem matematyki na George Washington University w Waszyngtonie. Jest autorem lub współautorem wielu publikacji matematycznych, wliczając w to ponad 80 prac badawczych oraz dwie książki.

Od 1995, co pół roku, wraz z innym profesorem George Washington University - Yongwu Rongiem, organizuje konferencję naukową Knots in Washington („węzły w Waszyngtonie”) poświęconą teorii węzłów, na której gościło wielu znanych topologów zarówno ze Stanów Zjednoczonych jak i innych krajów.

Swoje prace publikował w takich czasopismach jak m.in. „Colloquium Mathematicum”, „Communications in Algebra”, „Proceedings of the American Mathematical Society”, „Topology and its Applications” oraz „Journal of Knot theory and its Ramifications”[2][3][4][5].

Ma żonę Teresę, która jest matematykiem oraz zajmuje się biologią obliczeniową, a także dwóch synów: Tomasza (ur. 11 listopada 1987) oraz Pawła (ur. 1 grudnia 1989).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kobe J.Math., 4, 1987, 115-139.
  2. Józef Przytycki (publikacje i cytowania). scholar.google.pl. [dostęp 2016-07-26].
  3. Józef Przytycki (publikacje) (ang.). arxiv.org. [dostęp 2016-07-26].
  4. Jozef H. Przytycki (publikacje) (ang.). researchgate.net. [dostęp 2016-08-03].
  5. Przytycki, Józef H.. Katalog Biblioteki Narodowej. [dostęp 2016-08-04].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]