Józef Razowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Razowski
Data i miejsce urodzenia 20 kwietnia 1932
Milówka
profesor doktor habilitowany nauk przyrodniczych
Specjalność: entomolog
Alma Mater Uniwersytet Jagielloński
Doktorat 1961 – entomologia
Uniwersytet Jagielloński
Habilitacja 1966 – entomologia
Uniwersytet Jagielloński
Profesura 1973 (nadzwyczajny), 1983 (zwyczajny)
Polska Akademia Umiejętności
Status Członek Korespondent PAU
Dyrektor ISEZ PAN
instytut Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk
Okres spraw. 1989–1997

Józef Razowski (ur. 20 kwietnia 1932 w Milówce) – entomolog, lepidopterolog, prof. dr hab., członek honorowy PTEnt, członek korenspondet PAU, b. dyrektor Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Krakowie[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował na Politechnice Krakowskiej, gdzie w 1953 uzyskał stopień inżyniera, pracę magisterską obronił na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1958. W 1961 przedstawił pracę doktorską, zaś pięć lat później uzyskał tytuł doktora habilitowanego. W 1973 uzyskał tytuł profesora nadzwyczajnego[1], a w 1983 profesora zwyczajnego.

Lepidopterolog zajmujący się systematyką, morfologią, anatomią, bionomią i ekologią motyli, głównie z rodziny Tortricidae; prowadzi badania faunistyczne i zoogeograficzne na obszarze Palearktyki oraz Krainy Neotropikalnej; publikuje w zakresie historii zoologii, tworzy system informacji o zbiorach zoologicznych w Polsce.

Józef Razowski specjalizuje się w zakresie taksonomii motyli (Lepidoptera), zwłaszcza z rodziny zwójkowatych (Tortricidae)[1]. Opisał ponad 1000 nowych taksonów, stworzył nowe koncepcje filogenezy motyli, uporządkował polskojęzyczne nazewnictwo morfologii owadów. Jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, w tym kilku książek i monografii oraz 3 zeszytów z serii Klucze do oznaczania owadów Polski i 9 tomów z serii Monografie Fauny Polski.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]