Józef Słupina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Słupina
Sługa Boży, prezbiter
Kraj działania  Polska
Data i miejsce urodzenia 4 marca 1880
Królewska Huta
Data i miejsce śmierci 30 sierpnia 1940
KL Auschwitz
rektor kościoła pw. św. Wincentego a Paulo na Kleparzu
Okres sprawowania lata dwudzieste
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Inkardynacja lazaryści
Śluby zakonne 1900
Prezbiterat 21 stycznia 1906

Józef Słupina CM (ur. 4 marca 1880 w Królewskiej Hucie, zm. 30 sierpnia 1940 w KL Auschwitz) – Sługa Boży Kościoła katolickiego, polski duchowny rzymskokatolicki, lazarysta, rekolekcjonista i kapelan.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w Królewskiej Hucie (obecnym Chorzowie) na Górnym Śląsku jako syn Jana z zawodu górnika i Dominiki z domu Stoppa. 7 marca 1880 przyjął chrzest św. w parafii św. Barbary, tam również otrzymali chrzest i z tej parafii wywodzili się duchowni August Froehlich i Jan Świerc - dwaj inni męczennicy czasów nazizmu [1][2][3]. W 1898 wstąpił do Zgromadzenia Księży Misjonarzy Świętego Wincentego à Paulo. 21 stycznia 1906 przyjął święcenia kapłańskie z rąk biskupa pomocniczego krakowskiego Anatola Wincentego Nowaka. W latach 1913-1914 był pełnił posługę we Lwowie, będąc także kapelanem więziennym. Przez dłuższy czas swojego duszpasterstwa mieszkał na Kleparzu, będąc tam w latach dwudziestych rektorem kościoła pw. św. Wincentego a Paulo, a także kapelanem więziennym i szpitalnym w Krakowie. Był również kapelanem u Szarytek w Przeworsku. Przez cały okres kapłaństwa jako misjonarz ludowy głosił rekolekcje w Galicji, a po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w całym kraju. Pracę duszpasterską wypełniał jako dyrektor Stowarzyszenia Dzieci Maryi w Krakowie.

Pobyt w KL Auschwitz i męczeńska śmierć[edytuj | edytuj kod]

Po wybuchu II wojny światowej niemiecki okupant w ramach walki z polską inteligencją rozpoczyna szykany i prześladowanie polskich duchownych, w tym księży lazarystów. 15 lipca 1940 ks. Józef Słupina razem z grupą innych współbraci z krakowskiego klasztoru zostaje aresztowany przez gestapo i uwięziony na Montelupich, gdzie był przesłuchiwany i torturowany. Następnie 30 sierpnia trafił do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz i tego samego dnia zostaje bestialsko zamordowany przez ss-mana z powodu swojej sutanny i trzymania w ręku różańca św.

Proces beatyfikacyjny[edytuj | edytuj kod]

Jest jednym z 122 Sług Bożych wobec których 17 września 2003 rozpoczął się proces beatyfikacyjny drugiej grupy polskich męczenników z okresu II wojny światowej. 24 maja 2011 w Pelplinie zakończył się etap diecezjalny, a wszystkie dokumenty przesłano do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych w Rzymie.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. ks. Stanisław Juraszek. Józef Słupina - misjonarz i męczennik. „Wiadomości z fary św. Barbary”. Nr 14 (500), 3 kwietnia 2005. Chorzów: Parafia św. Barbary (pol.). 
  2. Annette Froehlich: Pfarrer August Froehlich. Vom Widerstand gegen NS-Willkür zum Märtyrer. Nordhausen: Verlag Bautz, 2009. ISBN 978-3-88309-494-6. (niem.)
  3. Jan Świerc - chorzowski Sługa Boży. „Wiadomości z fary św. Barbary”. Nr 26 (563), 25 czerwca 2006. Chorzów: Parafia św. Barbary (pol.). 

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]