Józef Skrzek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Inne znaczenia Ten artykuł dotyczy biografii muzyka. Zobacz też: Józef Skrzek (harcmistrz).
Józef Skrzek
Ilustracja
Imię i nazwisko Józef Franciszek[a] Skrzek
Data i miejsce urodzenia 2 lipca 1948
Siemianowice Śląskie-Michałkowice
Pochodzenie Polska
Instrument instrumenty klawiszowe, gitara basowa, harmonijka, skrzypce
Gatunek jazz rock, rock progresywny, muzyka poważna
Zawód wokalista, kompozytor, organista
Powiązania Breakout, Czesław Niemen
Zespoły
SBB
Strona internetowa

Józef Franciszek[a] Skrzek (ur. 2 lipca 1948 w Siemianowicach Śląskich-Michałkowicach[1][2]) – polski multiinstrumentalista, wokalista i kompozytor, starszy brat Jana Skrzeka.

Koncert "Dzień Szakala" w Warszawie listopad 2010

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od najmłodszych lat pobierał lekcje gry na fortepianie. W 1967 ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Katowicach w klasie fortepianu (drugi instrument – skrzypce).

W 1969 rozpoczął swoją karierę od tria Mariolaine & Swinging Soul Corporation, które towarzyszyło wokalistce z Indonezji Mariolaine. W tym samym czasie współpracował już z grupą Breakout oraz z mało znanymi grupami górnośląskimi Ślężanie i Ametysty.

Na początku 1970 został oficjalnie stałym członkiem zespołu Breakout, który wspomagał grając na pianinie, gitarze basowej oraz śpiewając. Wraz z zespołem nagrał płytę 70a. Po kłótni z Józefem Hajdaszem, podczas meczu piłkarskiego, opuścił zespół w grudniu 1970.

Już w kolejnym roku założył zespół Silesian Blues Band, w którym poza nim grali Apostolis Anthimos (gitara) i Jerzy Piotrowski (perkusja). W latach 1972-1973 trzej muzycy współpracowali z Czesławem Niemenem, Helmutem Nadolskim i Andrzejem Przybielskim pod nazwą Grupa Niemen, nagrywając kolejno albumy:

W 1974 reaktywował zespół Silesian Blues Band, który został przemianowany na SBB. W 1980 grupa rozpadła się, a Skrzek rozpoczął karierę solową (LPs: Pamiętnik Karoliny, Ojciec chrzestny Dominika, Ogród Luizy, Józefina itd). Przez następne lata zajmował się tworzeniem muzyki teatralnej i kościelnej, jednak co jakiś czas łączył się z muzykami tworząc na krótko zespoły bez większej historii, lub reaktywował SBB i występował okazjonalnie na różnych festiwalach. W 1993 gościnnie współpracował z zespołem KAT przy nagrywaniu albumu Ballady, grając na fortepianie.

Muzyk zaprzyjaźniony jest z michałkowicką Szkołą Podstawową numer 13, gdzie często gra i śpiewa podczas różnych uroczystości.

W 2008 został laureatem Cegły Janoscha, nagrody przyznawanej przez czytelników katowickiego wydania Gazety Wyborczej za rozsławianie Górnego Śląska.

Często współpracuje z reżyserem Lechem Majewskim, z którym stworzył utwory muzyczne do filmów Majewskiego: "Pokój saren", "Wojaczek", "Angelus" oraz "Młyn i krzyż".

30 czerwca 2012 o w Bydgoszczy odbyła się premiera pierwszego polskiego opartego na zasadach Teatru Tworzenia, awangardowego oratorium "Terrarium"; autorstwa Józefa Skrzeka i Jarosława Pijarowskiego.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Płyty solowe:[3][4]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. a b Na stronie internetowej ZAiKS (online.zaiks.org.pl) w wyszukiwarce utworów J. Skrzeka.

Przypisy

  1. Leszek Gnoiński, Jan Skaradziński: Encyklopedia Polskiego Rocka. Warszawa: Świat Książki, 1997, s. 392. ISBN 83-7129-570-7
  2. Józef Skrzek – Biografia (pol.). skrzek.com. [dostęp 2015-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-19)].
  3. Józef Skrzek – Dyskografia (pol.). skrzek.com. [dostęp 2009-10-28]. [zarchiwizowane z tego adresu (2011-08-27)].
  4. Józef Skrzek – Płyty (pol.). skrzek.com. [dostęp 2015-05-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-05-19)].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]