Józef Straszewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Straszewicz
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1801
Rogów, gubernia kowieńska, Imperium Rosyjskie
Data i miejsce śmierci 5 marca 1838
Paryż
Zawód, zajęcie pisarz, ziemianin
Narodowość polska
Alma Mater Uniwersytet Wileński
Krewni i powinowaci Michał Straszewicz (ojciec)

Józef Straszewicz herbu Odrowąż (ur. 1801 zm. 1838 w Paryżu[1]); ziemianin, członek Rządu Centralnego Polskiego dla Litwy i Żmudzi w r. 1831, historyk powstania listopadowego, wydawca.

Po Powstaniu Listopadowym jego dobra: Pomusze i Pukniany w powiecie upickim oraz Rogów w powiecie wiłkomirskim zostały skonfiskowane[2] a on sam emigrował.

W przedmowie do jednej z trzech ze swoich prac Joachima Lelewela wydanych przez Straszewicza,, opisując kłopoty z wydawaniem swoich dzieł, autor pisze:

Quote-alpha.png
(…) Pośród wszystkich tych trosk, mój rodak, pan Straszewicz przybył na ratunek mojej sprawy, zajmując się tym przedsięwzięciem. Na miejscu w kwietniu 1834 opublikował zapowiedź ukazania się dzieła i natychmiast zarządził prace drukarskie. Pan Straszewicz odłożył inne, wspaniałe plany; nie szczędził środków dla przyśpieszenia druku moich prac. Zużył do tego wiele zasobów, które mógł spożytkować z większym zyskiem. Zaciągnąłem wobec niego nieskończony dług wdzięczności, za to, że uratował moją pracę aby nie sczezła w zapomnieniu.

[3]

Najważniejsze książki:

  • «Les Polonais et les Polonaises ou 100 portraits et biographies des personnes, qui ont figuré dans la dernière guerre» (Paryż, 1832–1837)
  • «Emilie Plater» (tamże, 1835);
  • «Armée polonaise, costumes militaires» (1835);
  • «Les femmes célèbres de tous les pays, leurs vies et leur portraits» (3 wyd., 1825)[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Joseph Marie Quérard, „La France littéraire”, ou Dictionnaire bibliographique des savants.
  2. podane na stronie internetowej Stankiewiczów, na podstawie książki Zbigniewa Kowalewicza, „Wykaz dóbr ziemskich skonfiskowanych przez rządy zaborcze w latach 1773–1867”.
  3. Joachim Lelewel, Numismatique du moyen-âge: considérée sous le rapport du type, Bruxelles, 1835, ouvrage publié par Joseph Straszéwicz.
  4. Брокгауз и Ефрон. Энциклопедия Брокгауза и Ефрона. 2012.