Józef Taran

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Taran
Ilustracja
Józef Taran (2018)
Data urodzenia 1957
Zawód, zajęcie menedżer
Alma Mater Akademia Teologii Katolickiej
Odznaczenia
Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski Krzyż Wolności i Solidarności

Józef Taran (ur. 1957) – polski menedżer, działacz opozycji antykomunistycznej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował informatykę na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Warszawskiego, organizację i zarządzanie na Wydziale Mechanicznym Technologicznym Politechniki Warszawskiej, etykę na Wydziale Filozofii Akademii Teologii Katolickiej, rachunkowość w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. Koźmińskiego oraz EMBA w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej (2006–2008).

Pełnił funkcje członka zarządu m. in. takich spółek, jak ORBIS S.A. (1992–1993), Inco-Veritas Sp. z o.o., Zarząd PKiN Sp. z o.o. Był dyrektorem finansowym hotelu Courtyard by Marriott, PERN "Przyjaźń" SA. Jako specjalista od controllingu finansowego i strategicznego przez dwa lata prowadził wykłady z rachunkowości i finansów dla kandydatów na członków Rad Nadzorczych. Jest licencjonowanym księgowym oraz posiada certyfikat członka Rady Nadzorczej wydany przez Ministra Skarbu Państwa. Członek Rady Nadzorczej informatycznej spółki giełdowej SIMPLE S.A. (2005–2013)[1].

Pro publico bono[edytuj | edytuj kod]

Był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Warszawskiej. W Krajowej Komisji Koordynacyjnej NZS był Szefem Sekcji Zagranicznej. Po wprowadzeniu stanu wojennego został internowany 05.01.1982 r. w Białołęce i Strzebielinku, skąd wyszedł jako ostatni 23.12.1982[2]. Aktywny w działalności podziemnej do 1989 roku.

Radny Dzielnicy Warszawa-Ochota 1994–1998. Radny Gminy Warszawa-Centrum 1998–2000.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]