Józef Zielonka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józef Zielonka
arcybiskup
Data urodzenia 1873
Data śmierci 1961
zwierzchnik Polskiego Kościoła Starokatolickiego w Ameryce
Okres sprawowania 1937-1961
Wyznanie starokatolickie
Kościół Polski Kościół Starokatolicki w Ameryce
Ordynacja 1906
Prezbiterat 1913
Nominacja biskupia 1913
Sakra biskupia 16 listopada 1913
24 czerwca 1925[1]

Józef Zielonka, Józef Zielonko (en. Joseph Zielonka, Joseph Zielonko) (ur. 1873, zm. 1961) – amerykański duchowny starokatolicki polskiego pochodzenia, arcybiskup Polskiego Kościoła Starokatolickiego w Ameryce.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józef Zielonka vel Józef Zielonko z zawodu był organistą. Przed emigracją do Stanów Zjednoczonych Ameryki pracował w parafii rzymskokatolickiej w Bądkowie.

Po przyjeździe do USA związał się z Polskim Kościołem Reformowanym, który powstał w 1897 w Scranton. W 1906 został ordynowany przez Franciszka Hodura na duchownego Polskiego Kościoła Reformowanego z zadaniem prowadzenia misji w Filadelfii. W latach 1908-1911 administrował polską parafią narodową Świętego Krzyża w Baltimore[2]. W 1911 skłócony z biskupem Franciszkiem Hodurem odszedł z Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego i założył własną denominację religijną. W 1911, wykorzystując konflikt rzymskokatolickiego arcybiskupa Filadelfii z Polonią, stanął na czele polskiej parafii niezależnej św. Walentego w Filadelfii.

W 1913 w Filadelfii otrzymał prawdopodobnie warunkowo święcenia kapłańskie, a następnie sakrę biskupią z rąk włoskiego biskupa Paolo Miraglia Gulloti, który był sufraganem arcybiskupa Josepha Vilatte. Następnie przeniósł się do Newark, gdzie zorganizował kolejny polonijny związek wyznaniowy. W tym czasie podjął współpracę z lokalnym zborem baptystów. Po jakimś czasie wstąpił do niego i zajął się ulicznym kaznodziejstwem. W 1925 powrócił do doktryny starokatolicyzmu. Wstąpił jako biskup sufragan do Kościoła Starokatolickiego w Ameryce. Z uwagi na podejrzenia o nieważność uzyskanych wcześniej święceń miał zostać w tym samym roku ponownie konsekrowany sub conditione przez biskupa Williama Francisa Brothersa.

W okresie międzywojennym Józef Zielonka prowadził misję starokatolicką w Polsce, która była konkurencyjna dla diecezji misyjnej Polskiego Narodowego Kościoła Katolickiego. W 1927 nawiązał współpracę ze Starokatolickim Kościołem Mariawitów, z którym wszedł w krótkotrwałą unię kościelną. Współpracował też z księdzem Andrzejem Huszno i Polskim Narodowym Kościołem Prawosławnym.

Od 1937 rezydował w New Jersey, gdzie był zwierzchnikiem Polskiego Kościoła Starokatolickiego w Ameryce liczącego około 7 000 wiernych.

Sukcesja apostolska[edytuj | edytuj kod]

Sukcesja apostolska
Konsekrator: Paolo Miraglia Gulotti
Data konsekracji 16 listopada 1913
Rekonsekracja
Konsekrator: William Francis Brothers
Data konsekracji 24 czerwca 1925

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. sub conditione
  2. Holy Cross Parish (ang.). [dostęp 2010-04-29].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]