Józefa Chrobot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Błogosławiona
Maria Kanuta
od Pana Jezusa w Ogrójcu
Józefa Chrobot
męczennica
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

22 maja 1896
Raczyn

Data i miejsce śmierci

1 sierpnia 1943
pod Nowogródkiem

Czczona przez

Kościół katolicki

Beatyfikacja

5 marca 2000
Bazylika św. Piotra na Watykanie
przez Jana Pawła II

Wspomnienie

4 września

Szczególne miejsca kultu

Nowogródek

Józefa Chrobot CSFN, siostra Maria Kanuta od Pana Jezusa w Ogrójcu (ur. 22 maja 1896 w Raczynie, zm. 1 sierpnia 1943 pod Nowogródkiem) – polska siostra zakonna ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu, błogosławiona Kościoła katolickiego.

21 kwietnia 1921 wstąpiła do nowicjatu w Grodnie i tam złożyła śluby zakonne i śluby wieczyste. W 1931 przyjechała do Nowogródka.

Mistycznym elementem jej biografii jest podawany przez błogosławioną powód wstąpienia do zgromadzenia. Kiedy miała wstąpić w związek małżeński, we śnie usłyszała głos:

„Nie wychodź za Stanisława, twój Oblubieniec czeka na ciebie w Grodnie, a jako prezent ślubny podaruje ci czerwoną sukienkę.”

Według świadków obdarzona była darem modlitwy kontemplacyjnej „Gdy wybuchła wojna, codziennie do północy krzyżem leżała w kaplicy i błagała o miłosierdzie i o to, by Królestwo Boże owładnęło światem”.

Z pierwszymi represjami spotkała się ze strony sowieckiego okupanta zaraz po wybuchu II wojny światowej. Po wkroczeniu Niemców oddała życie za mieszkańców miasta i została rozstrzelana razem z 10 innymi siostrami zakonnymi.

Została beatyfikowana przez papieża Jana Pawła II 5 marca 2000 w grupie 11 męczennic z Nowogródka.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Źródła internetowe[edytuj | edytuj kod]