Józefat Barszczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Józefat Barszczewski
Data i miejsce urodzenia 22 listopada 1836
Lublin
Data i miejsce śmierci 3 lutego 1863
Lublin
Przyczyna śmierci rozstrzelanie
Miejsce spoczynku Lublin, Cmentarz przy ul. Lipowej

Józefat Barszczewski (ur. 22 listopada 1836 w Lublinie, zm. 3 lutego 1863[1]) – dowódca oddziału w powstaniu styczniowym.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Józefat Barszczewski urodził się jako syn Mateusza, przedsiębiorcy budowlanego, i Marianny z Rogulskich. Szkołę średnią ukończył w Lublinie. Pracował jako protokolant sądowy. W powstaniu styczniowym był setnikiem i dowódcą oddziału. W nocy z 22 na 23 stycznia na czele swojego oddziału brał udział w ataku na rosyjskie koszary w Lubartowie. Akcja nie powiodła się, a Józefat został lekko ranny. Wycofał się do Lublina, jednak wkrótce został złapany przez Rosjan. 3 lutego został rozstrzelany. Ciało ekshumowano z zasypanych rowów za koszarami świętokrzyskimi (obecnie budynek KUL) w 1916 r. i przeniesiono na cmentarz przy ul. Lipowej. Spoczął w mogile zbiorowej powstańców, na której ustawiono krzyż wykonany z dubeltówki należącej do Kazimierza Bogdanowicza[2]. Krzyż w tej postaci stał jeszcze w latach 30. XX wieku. W mogile znajdują się prochy m.in.:

Jedna z ulic w Lublinie nosi imię Józefata Barszczewskiego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. nieobecni.com.pl (pol.). W: Cmentarz Lublin – Cmentarz ul. Lipowa [on-line]. www.nieobecni.com.pl. [dostęp 2012-01-08].
  2. Gzella, Alojzy Leszek: Pamiętajmy o bohaterach powstania styczniowego. Lublin: 2003. ISBN 83-918039-0-2.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]