Jürgen Ovens

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jürgen Ovens
Ilustracja
Autoportret (ok. 1650)
Data i miejsce urodzenia

ok. 1623
Tönning

Data i miejsce śmierci

9 grudnia 1678
Friedrichstadt

Dziedzina sztuki

malarstwo

Epitafium Ovensa i jego żony w Tönning, na górze jego autoportret i portret żony

Jürgen Ovens (ur. ok. 1623 w Tönning, zm. 9 grudnia 1678 we Friedrichstadcie) – niemiecki malarz-portrecista epoki baroku z kręgu Rembrandta.

Życie i twórczość[edytuj | edytuj kod]

Ovens pochodził z bogatej rodziny ze Szlezwiku-Holsztyna. Jego ojciec był kupcem i armatorem, mającym częste kontakty z handlarzem sztuką z Amsterdamu, Hendrikiem Uylenburghem. Jürgen w 1638 został wysłany do Niderlandów w celach edukacyjnych. Prawdopodobnie został uczniem Rembrandta[1][2], z którym Uylenburgh był blisko związany, choć tylko niektóre wczesne prace Ovensa zdradzają wpływy Rembrandta – bardziej widoczne są w nich wpływy eleganckiego, dworskiego stylu Rubensa i van Dycka. Pierwsze datowane, znane dzieło Ovensa, portret młodzieńca z 1642 wskazuje, że już wtedy był świetnym portrecistą, którego styl opowiadał wymogom dworskim. W 1649/1650 wraz z Jacobem Jordaensem i Janem Lievensem podjął się wykonania dekoracji Sali Orańskiej w pałacu Huis ten Bosch pod Hagą. Później związał się z innym uczniem Rembrandta, Govertem Flinckiem[1]. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej być może krótko przebywał na polskim dworze królewskim[2].

W 1651 Ovens powrócił do ojczyzny, gdzie nawiązał bliski kontakt z dworem książęcym w Gottorp (już wcześniej, w 1646 namalował portret księżnej Marii Elżbiety z synami). Zamieszkał z żoną we Friedrichstadcie, utrzymywał jednak bliskie kontakty także z Niderlandami. W 1652 został malarzem nadwornym księcia Holsztynu-Gottorp Fryderyka III. Był autorem licznych portretów członków rodziny książęcej, w tym wielkoformatowego, grupowego przedstawienia rodziny[1]. Namalował też wielkoformatowe przedstawienia mających miejsce w 1654 zaślubin córki księcia Jadwigi Eleonory z królem Szwecji Karolem X Gustawem[1][2]. W drugiej połowie lat 50. wykonał kilka dużych, rodzinnych portretów córek księcia Fryderyka[1].

W 1657 Ovens przeniósł się z rodziną z zagrożonego wojną Friedichstadtu do Amsterdamu[1][2]. Powstałe w tym okresie liczne portrety patrycjuszy i bogatych kupców z tego miasta należą do najwybitniejszych jego dzieł. Po śmierci Flincka przejął jego studio[1]. W 1662 stworzył malowidło (przedstawiające konspirację Batawów pod wodzą Klaudiusza Cywilisa) do ratusza w Amsterdamie[1][2].

W 1663 Ovens powrócił do Friedrichstadtu i rozpoczął pracę dla następcy księcia Fryderyka III, jego syna Chrystiana Albrechta. Do Gottorp wykonał cykl wielkoformatowych malowideł przedstawiających sceny z historii rodu książęcego[1][2]. Współpracę z księciem przerwała kolejna wojna w 1675[2]. W tym samym okresie wykonał też liczne obrazy ołtarzowe[1] (m.in. do katedry w Szlezwiku[2]). Działał także jako handlarz sztuką[1].

Wybrane prace[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g h i j k Jan Drees: Ovens, Jürgen. W: Neue Deutsche Biographie. T. 19. Berlin: Duncker & Humblot, 1999, s. 718–720. ISBN 3-428-00288-1.
  2. a b c d e f g h August Sach: Ovens, Jürgen. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 25. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1887, s. 1–4.