Jęczmień (choroba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jęczmień i gradówka
hordeolum
jęczmień po około 5 dniach
jęczmień po około 5 dniach
ICD-10 H00

Jęczmień (jeczmyk) (łac. hordeolum) – torbielowata infekcja powiekiropień powodowany przez zakażenie gronkowcowe, usytuowany na brzegach powiek, gruczołów przyrzęsowych i tarczkowych. Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę – wywołaną przez blokadę gruczołów łojowych, natłuszczających powiekę.

Wyróżnia się dwa rodzaje jęczmienia:

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Ropień usytuowany w okolicy oka – górna lub dolna powieka. Występują: zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie, bolesność i stan zapalny powiek, obrzęk powiek może ograniczyć pole widzenia. Spojówki mogą być zaczerwienione.

Leczenie[edytuj | edytuj kod]

Jęczmień może pęknąć samoistnie, uwalniając ropę, lub zasycha w ciągu tygodnia – nie należy próbować go rozcinać samodzielnie.

Leczenie ogranicza się do nagrzewania lub stosowania ciepłych suchych kompresów lub maści okulistycznych na powieki (np. z neomycyną), bądź też dodatkowo kropli do przemywania oczu w przypadku jęczmienia wewnętrznego, które powodują przyspieszenie jego dojrzewania i wspomagają oczyszczenie oka. Gdy typowe leczenie zawodzi, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.