Jęczmień (choroba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jęczmień i gradówka
hordeolum
Jęczmień po około 5 dniach
Jęczmień po około 5 dniach
ICD-10 H00

Jęczmień (jeczmyk) (łac. hordeolum) – torbielowata infekcja powiekiropień powodowany przez zakażenie gronkowcowe, usytuowany na brzegach powiek, gruczołów przyrzęsowych i tarczkowych. Niedoleczony, powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę – wywołaną przez blokadę gruczołów łojowych, natłuszczających powiekę.

Wyróżnia się dwa rodzaje jęczmienia:

Objawy[edytuj]

Ropień usytuowany w okolicy oka – górna lub dolna powieka. Występują: zaczerwienienie, swędzenie, łzawienie, bolesność i stan zapalny powiek, obrzęk powiek może ograniczyć pole widzenia. Spojówki mogą być zaczerwienione.

Przyczyny[edytuj]

W 90–95% przypadków jęczmień wywołany jest przez zakażenie gronkowcami, niekiedy przez inne drobnoustroje chorobotwórcze[1].

Leczenie[edytuj]

Jęczmień może pęknąć samoistnie, uwalniając ropę, lub zasycha w ciągu tygodnia – nie należy próbować go rozcinać samodzielnie.

Leczenie ogranicza się do nagrzewania lub stosowania ciepłych suchych kompresów lub maści okulistycznych na powieki (np. z neomycyną), bądź też dodatkowo kropli z antybiotykiem do przemywania oczu w przypadku jęczmienia wewnętrznego, które powodują przyspieszenie jego dojrzewania i wspomagają oczyszczenie oka. Gdy typowe leczenie zawodzi, konieczna może być interwencja chirurgiczna.

Przypisy[edytuj]

  1. dr n. med. Arkadiusz Pogrzebielski: Guzki zapalne powiek – jęczmień i gradówka. Medycyna Praktyczna dla pacjentów, 2013-06-14. [dostęp 2015-09-28].

Bibliografia[edytuj]

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.