Jędker

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jędker
Ilustracja
Jędker, 2011
Imię i nazwisko Andrzej Wawrykiewicz
Pseudonim Jędker Realista, Jędker R., Jedi
Data i miejsce urodzenia 1977
Warszawa
Gatunki hip-hop, hardcore rap, świadomy hip-hop, muzyka taneczna, pop
Zawód raper, producent muzyczny
Aktywność 1996-2013
Wydawnictwo Prosto, Entyrecords LTD, Sony Music Entertainment Poland
Powiązania Sokół, DJ Deszczu Strugi, RealHood, L.A.B.Z., Fundacja nr 1, ZIP Skład, Monopol
Zespoły
WWO

Jędker, właściwie Andrzej Wawrykiewicz[1] (ur. 1977 w Warszawie[1]), znany także jako Jędker Realista – polski raper, wokalista i producent muzyczny. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV[2]. Andrzej Wawrykiewicz znany jest przede wszystkim z wieloletnich występów w zespole hip-hopowym WWO, którego był współzałożycielem. Współtworzył także duet producencki wraz z Adamem "Wolffshantze" Wilkiem pod nazwą L.A.B.Z. oraz projekt RealHood. W latach 1997-2011 był członkiem kolektywu ZIP Skład. W latach 90. był również członkiem grupy Fundacja nr 1. Od 2006 do 2013 roku występował w zespole muzyki tanecznej pod nazwą Monopol. Prowadzi także solową działalność artystyczną.

Jędker współpracował ponadto m.in. z takimi wykonawcami jak: Zipera, Mor W.A., Brahu, Numer Raz, Eldo, Pono, Bosski Roman, Popek, DJ Decks, Robert M, Fu, TPWC oraz HiFi Banda. Poza działalnością artystyczną prowadził krótkotrwałą wytwórnię muzyczną Entyrecords LTD.

Studiował w Wyższej Szkole Humanistycznej im. Aleksandra Gieysztora w Pułtusku i Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, jednakże żadnej z nich nie ukończył.

Działalność artystyczna[edytuj]

Andrzej Wawrykiewicz działalność artystyczną rozpoczął w 1996 roku w formacji Fundacja nr 1. Rok później wraz z zespołem, a także członkami TPWC utworzył kolektyw ZIP Skład. Początkowo działalność grupy była skupiona w artystycznym podziemiu. Debiut fonograficzny rapera znalazł się na wydanej w 1998 roku kompilacji Hiphopowy raport z osiedla w najlepszym wykonaniu. Na płycie ukazały się dwa utwory ZIP Skład: "Koncerty" i "Nie warto". Także w 1998 roku ZIP Skład gościł na płycie prekursorów hip-hopu w Polsce – zespołu Wzgórze Ya-Pa 3 pt. Ja mam to co ty. Następnie formacja podpisała kontrakt z należącą do Krzysztofa Kozaka wytwórnią R.R.X. W efekcie powstał debiutancki album grupy pt. Chleb powszedni, który ukazał się 6 września 1999 roku[3].

Również w 1999 roku, Jędker wraz z Sokołem założył zespół WWO[4]. Debiutancki album duetu zatytułowany Masz i pomyśl ukazał się 6 września 2000 roku[5]. Materiał dotarł do 31. miejsca zestawienia OLiS. Gościnnie w nagraniach wzięli członkowie ZIP Składu, w tym m.in. Pono, Koras i Fu, a także DJ 600V, DJ Deszczu Strugi, Włodi i Pele znani z grupy Molesta Ewenement. Z wydanej przez koncern BMG płyty pochodziły przeboje "Obejrzyj sobie wiadomości" i "Jeszcze będzie czas" notowane na Szczecińskiej Liście Przebojów Polskiego Radia. Do piosenek powstały także teledyski. W międzyczasie Jędker wystąpił gościnnie na debiutanckim albumie Mor W.A. pt. Te słowa mówią wszystko. Zwrotki rapera znalazły się w utworze "To czego nie chcą...".

W 2002 roku, jako trio, z DJ-em Deszczu Strugi w składzie grupa zrealizowała drugi album pt. We własnej osobie[6]. Materiał ukazał się 28 października nakładem należącej do Sokoła oficyny Prosto. Produkcje albumu podjęli się m.in. Waco, WhiteHouse oraz Noon. Płyta dotarła do 8. miejsca zestawienia OLiS, najwyższego w historii działalności WWO. Na albumie znalazł się prawdopodobnie najpopularniejszy utwór grupy pt. "Damy radę". Piosenka znalazła się w zestawieniach Szczecińskiej Listy Przebojów oraz programu 30 ton - lista, lista przebojów, odpowiednio na 2. i 23. miejscu. Wydawnictwo uzyskało także nominację do nagrody polskiego przemysłu fonograficznego Fryderyka. Jędker natomiast gościł w międzyczasie na płytach PonaHołd (2002) i FusznikaFuturum (2002).

Kolejne dwa lata grupa intensywnie koncertowała. Jędker wraz z zespołem wziął udział m.in. w trasie "RBK Hip Hop Tour 2004". Występy były promowane zrealizowaną w tym celu kompilacją różnych wykonawców U Ciebie w mieście. 15 listopada 2005 roku jednocześnie ukazały się dwie płyty WWO: Życie na kredycie według pomysłu Jędkera oraz Witam was w rzeczywistości według pomysłu Sokoła[7][8]. Nagrania dotarły odpowiednio do 18. i 12 miejsca zestawienia OLiS. Po zakończonej w 2006 roku trasie koncertowej Jędker wyemigrował do Anglii. Raper nie zaprzestał jednak działalności artystycznej. Tego samego roku powołał projekt muzyki tanecznej pod nazwą Monopol, inspirowany dokonaniami Mory Kante i Sabriny Salerno[9]. W 2007 roku ukazał się wyprodukowany przez Jędera debiutancki nielegal Popka Wyjęty spod prawa, rapera związanego z krakowskim zespołem Firma. Tego samego roku ukazał się debiut solowy Wawrykiewicza zatytułowany Czas na prawdę. Wydana w Polsce płyta znalazła się na 28. miejscu listy OLiS.

Również w 2007 roku raper powołał wytwórnię Entyrecords LTD[10]. Nakładem oficyny ukazał się drugi album Popka pt. HeavyWeight. Pod koniec roku ukazał się debiut nowego projektu Sokoła TPWCTeraz pieniądz w cenie. Na płycie znalazł się utwór "W aucie" z gościnnym udziałem Franka Kimono, powstały według pomysłu Jędkera. Piosenka odniosła sukces komercyjny, jednakże w aranżacji bez zwrotek Wawrykiewicza[11]. Przyczyną była jego nieobecność w trakcie prac nad teledyskiem[11]. Ostatecznie obraz powstał do zremiksowanej wersji z gościnnym udziałem Freda[11]. W 2008 roku ostatecznie uformował się skład zespołu Monopol. Rok później ukazał się pierwszy album formacji pt. Product of Poland 100%[12]. Pewną popularność zyskała pochodząca z płyty piosenka "Zodiak na melanżu".

Drastyczna zmiana stylistyczna przysporzyła Jędkerowi fali krytyki, a także swoistego wykluczenia ze środowiska hip-hopowego[11]. 2010 rok to ostatnie nagrania rapera i kolaboracje w stylistyce hip-hopowej. Jędker gościł w utworach "Dzień jak co dzień" oraz "I żeby było normalnie", które znalazły się na kompilacji różnych wykonawców Prosto Mixtape 600V. Także w 2010 roku ukazał się album z remiksami Monopolu pt. Remixed in Poland[13]. Materiał wydała należąca do rapera wytwórnia Entyrecords LTD. Na rynek muzyczny trafiła także reedycja debiutu ZIP Skład. Zaanonsowano także plan realizacji drugiej płyty formacji. Jednakże w wyniku kontrowersji narastających wokół osoby Jędkera, raper został usunięty ze składu w 2011 roku[14]. 1 kwietnia, również 2011 roku ukazał się kolejny album Monopolu pt. Eko[15]. W międzyczasie Wawrykiewicz nawiązał współpracę z duetem Groovebusterz. Efektem była piosenka "Ta noc" do której powstał również teledysk. Na początku 2013 roku zespół Monopol zakończył działalność[16].

Dyskografia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Dyskografia.
 Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Dyskografia.
Albumy solowe
Tytuł Dane dot. albumu Pozycja na liście
POL
Czas na prawdę
 • Data: 14 maja 2007[17]
 • Wydawca: Prosto
28[18]
Single
Tytuł Rok Pozycja na liście Album
30 ton
[19]
Pono - "Temat zakazany" (gościnnie: Fu, Jędker)[20] 2002 37 Hołd
"Rewers"[21] 2007 Czas na prawdę
"—" singel nie był notowany.
Inne
Album Rok Uwagi Źródło
Mor W.A.Te słowa mówią wszystko 2000 gościnnie rap w utworze "To czego nie chcą..." [22]
PonoHołd 2002 gościnnie rap w utworach "Tabu – temat zakazany" i "Bałagan na strychu" [23]
FuFuturum gościnnie rap w utworze "Taki cel" (gościnnie: Jędker) [24]
U Ciebie w mieście (kompilacja) 2004 rap w uworze Jażwa, Kosior, Jędker – "Umiesz prawdę mówić" [25]
Prosto Mixtape Deszczu Strugi (kompilacja) 2006 rap w utworze Fred, Jędker, Hudy HZD, Pono – "Normalne chłopaki" [26]
PonoTak to widzę produkcja utworów "Sposób na życie" i "Historia jednego bucha" [27]
Bosski RomanKrak 2007 gościnnie rap w utworze "Czemu to robisz?" [28]
PopekWyjęty spod prawa gościnnie rap w utworach "Jak tu normalnie żyć", "Na temat", "Problem",
"To co straciłem" oraz produkcja całego albumu
[29][30][31]
TPWCTeraz pieniądz w cenie gościnnie rap w utworze "W aucie" [32]
Suja – Ulica nadaje 2008 gościnnie rap i produkcja utworu "Zabawa w chowanego" [33][34]
Popek – HeavyWeight gościnnie rap w utworze "Chciałbym" [35]
HiFi BandaFakty, ludzie, pieniądze - 5 minut mixtape gościnnie rap w utworze "Puszer" [36]
Zarys Zdarzeń – Zarys zdarzeń 2009 gościnnie rap w utworze "Odbicie mojej duszy" [37]
Hudy HZD – Wykorzystana chwila gościnnie rap w utworze "Mam moc" [38]
Fundacja nr 1Poste restante gościnnie rap w utworze "Więzi muzyki" [39]
Robert MTaxi gościnnie rap w utworze "Jak mam żyć?" [40]
Meritum – Meritum 2 gościnnie rap w utworze "Lekcja" [41]
Prosto Mixtape 600V (kompilacja) 2010 rap w utworze "Dzień jak co dzień" [42]

Teledyski[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule ZIP Skład, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Teledyski.
 Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Teledyski.
Tytuł Rok Reżyseria/Realizacja Album Źródło
"Rewers" 2007
Czas na prawdę [43]
"Wielkie miasto" (gościnnie: Popek, HiJack, Brad Strut, Kaczy)
[44]
Inne
Fu (gościnnie: WWO, Marysia Starosta) – "Ekskluzywny nokaut" 2009 Dwaem Media Group Retrospekcje [45]
TPWC (gościnnie: Jędker) – "Złudzenie" 2010 Sebastian Perchel, Peri Films To prawdziwa wolność człowieka [46]
Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – "I żeby było normalnie" 1cell Prosto Mixtape 600V [47]
Groovebusterz (gościnnie: Jędker) – "Ta noc" 2011 Adam Rosołowski
[48]

Nagrody i wyróżnienia[edytuj]

 Zobacz więcej w artykule Monopol (zespół muzyczny), w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
 Zobacz więcej w artykule WWO, w sekcji Nagrody i wyróżnienia.
Rok Kategoria Nagroda Uwagi Źródło
2011 Teledysk roku (Felipe, VNM, Jędker, Pezet, Sokół, Brahu, Numer Raz, Eldo – "I żeby było normalnie") VIVA Comet Awards Nominacja [49]

Filmografia[edytuj]

Tytuł Rok Uwagi Źródło
"Antygona" 1987 Teatr Telewizji, jako paź Kreona, adaptacja dzieła Jeana Anouilha, reżyseria: Andrzej Łapicki [50][14]
"Mówią bloki człowieku 2" 2001 film dokumentalny, reżyseria: Joanna Rechnio [51]
"Ziomek" 2006 rola dubbingowana, serial animowany, reżyseria: Laurent Nicolas [52]
"SkarLans" 2010 reżyseria: Paweł Bilski [53][54]

Przypisy

 1. a b Jędker (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2009-06-10].
 2. ZPAV: Akademia Fonograficzna (Sekcja Muzyki Rozrywkowej) (pol.). www.zpav.pl. [dostęp 2010-10-03].
 3. Radek Miszczak, Andrzej Cała: Beaty, Rymy, Życie: Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 509. ISBN 83-89738-75-9.
 4. Wizytówka – Jędker Realista (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2009-06-10].
 5. WWO – Masz i Pomyśl (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 6. WWO – We Własnej Osobie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 7. WWO – Witam Was W Rzeczywistości (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 8. WWO – Życie Na Kredycie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 9. Taneczny projekt Roberta M i Jędkera (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 10. Nowy label Jędkera Realisty – Entyrecords (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-06-11].
 11. a b c d Ewelina Potocka: Disco polo z wyższej półki (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 12. Płyta Product of Poland – Monopol (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 13. Płyta Remixed in Poland – Monopol (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 14. a b Jerzy Ziemacki: Pokolenie "Elo, Kurwa". Wywiad z Jędkerem. (pol.). www.machina.pl. [dostęp 2011-12-19].
 15. Płyta Eko – Monopol (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2012-09-19].
 16. Monopol kończy działalność (pol.). eska.pl. [dostęp 2013-03-01].
 17. Jędker – Czas Na Prawdę (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 18. OLiS – sprzedaż w okresie 14.05.2007 – 20.05.2007 (pol.). olis.onyx.pl. [dostęp 2010-02-22].
 19. 30 ton - lista, lista przebojów - 4 kwietnia 2004 (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-07-28].
 20. Pono - "Temat Zakazany" (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-14].
 21. Jędker Realista – Rewers (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-09-19].
 22. Mor W.A. – Te Słowa Mówią Wszystko (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 23. Fu – Futurum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 24. Fu – Futurum (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 25. U Ciebie W Mieście (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12].
 26. DJ Deszczu Strugi – Prosto Mixtape Deszczu Strugi (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-03-20].
 27. Pono – Tak To Widzę (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-22].
 28. Bosski Roman & Piero – Krak (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 29. Popek – Wyjęty Spod Prawa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 30. Popek – Wyjęty Spod Prawa (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-07-15].
 31. Popek (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-07-15].
 32. TPWC – Teraz Pieniądz W Cenie (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2011-04-12].
 33. Suja – Ulica nadaje (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 34. Suja – Ulica Nadaje (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2012-06-22].
 35. Popek -HeavyWeight (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 36. HiFi Banda Fakty, Ludzie, Pieniądze – 5 Minut Mixtape (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 37. Zarys Zdarzeń – Zarys Zdarzeń (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 38. Hudy HZD – Wykorzystana Chwila (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 39. Fundacja #1 "Poste restante" – tracklista (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-04-24].
 40. Robert M – „Taxi” (pol.). muzyka.onet.pl. [dostęp 2011-03-01].
 41. Meritum – Meritum 2 (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-02-20].
 42. Prosto Mixtape 600V (pol.). www.hiphopedia.info. [dostęp 2012-09-19].
 43. Jędker Realista – "Rewers" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-19].
 44. Jędker Realista – "Wielkie Miasto ft. Hijack, Popek, Brad Strut, Kaczy" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-19].
 45. Fu "Ekskluzywny nokaut" ft. WWO – teledysk (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2009-10-26].
 46. Pono feat. Sokół "Złudzenie" feat. Jędker zobacz teledysk (pol.). [dostęp 2010-06-28].
 47. Dj 600V – "I żeby było normalnie" (pol.). www.hip-hop.pl. [dostęp 2012-09-21].
 48. GrooveBusterz & Jędker (Monopol) – "Ta Noc" – klip (pol.). cgm.pl. [dostęp 2011-12-19].
 49. Nominacje Viva Comet 2011 cgm.pl (pol.). www.cgm.pl. [dostęp 2012-09-21].
 50. ANTYGONA (pol.). www.filmpolski.pl. [dostęp 2011-12-19].
 51. MÓWIĄ BLOKI CZŁOWIEKU 1 i 2 – (dokument o Polskim HipHopie) (pol.). glamrap.pl. [dostęp 2012-03-18].
 52. Ziomek (pol.). www.filmweb.pl. [dostęp 2012-07-04].
 53. Ruszają zdjęcia do "SkarLans" z Rafałem Mroczkiem i muzykami (pol.). stopklatka.pl. [dostęp 2010-10-20].
 54. RED i Jędker zagrają w filmie z Mroczkiem! (pol.). hip-hop.pl. [dostęp 2010-10-20].