Jędrzejów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jędrzejów
miasto w gminie miejsko-wiejskiej
Ilustracja
Rynek w Jędrzejowie
Herb
Herb
Dewiza: Miasto Zegarów
Państwo

 Polska

Województwo

 świętokrzyskie

Powiat

jędrzejowski

Gmina

Jędrzejów

Data założenia

VII–XII wiek

Prawa miejskie

16 lutego 1271

Burmistrz

Marcin Piszczek

Powierzchnia

11,37 km²

Wysokość

201–301 m n.p.m.

Populacja (31.12.2021)
• liczba ludności
• gęstość


14 706[1]
1293,4 os./km²

Strefa numeracyjna

41

Kod pocztowy

28-300

Tablice rejestracyjne

TJE

Położenie na mapie gminy Jędrzejów
Mapa konturowa gminy Jędrzejów, w centrum znajduje się punkt z opisem „Jędrzejów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Jędrzejów”
Położenie na mapie województwa świętokrzyskiego
Mapa konturowa województwa świętokrzyskiego, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jędrzejów”
Położenie na mapie powiatu jędrzejowskiego
Mapa konturowa powiatu jędrzejowskiego, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Jędrzejów”
Ziemia50°38′22″N 20°18′15″E/50,639444 20,304167
TERC (TERYT)

2602024

SIMC

0947030

Urząd miejski
ul. 11 Listopada 33
28-300 Jędrzejów
Strona internetowa

Jędrzejówmiasto w województwie świętokrzyskim, stolica powiatu jędrzejowskiego, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Jędrzejów. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do województwa kieleckiego.

Jędrzejów leży w dawnej ziemi krakowskiej, stanowiącej część historycznej Małopolski[2]. Uzyskał lokację miejską w 1271 roku, zdegradowany w 1869 roku, ponowne nadanie praw miejskich w 1916 roku[3]. Prywatne miasto duchowne Andrzejów, własność opactwa cystersów jędrzejowskich położone było w drugiej połowie XVI wieku w powiecie ksiąskim województwa krakowskiego[4].

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Miasto Jędrzejów leży w odległości 38 km od Kielc, 78 km od Krakowa i ok. 101 km od Częstochowy. Przez miejscowość płyną dwie niewielkie rzeki – Jasionka i Brzeźnica. Kraina geograficzna, w której znajduje się Jędrzejów to Płaskowyż Jędrzejowski, będący częścią Wyżyny Małopolskiej. Przed powstaniem osad ludzkich w miejscu Jędrzejowa znajdowały się bagna. Rzeźba terenu nie jest zbytnio urozmaicona. Najniżej położony punkt znajduje się w dolinie Brzeźnicy (201 m n.p.m.), zaś najwyższy szczyt to wzgórze Gaj (301 m n.p.m.) na północ od Jędrzejowa.

W 2012 oddano do użytku kąpielisko na położonym w granicach miasta sztucznym zalewie[5][6].

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Według danych z 31 grudnia 2010 r. miasto zajmowało powierzchnię 11,37 km²[7] i liczyło 16 139 mieszkańców, z czego liczba mężczyzn wynosiła 7716 osób (47,8%), zaś kobiet – 8423 (52,2%)[8]. Gęstość zaludnienia wynosiła 1419 osób/km².

 • Piramida wieku mieszkańców Jędrzejowa w 2014 roku[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Bolesław Wstydliwy zatwierdza prawa klasztoru cystersów w Jędrzejowie, zezwala na lokację miasta na prawie niemieckim i nadaje mu 4 wsie: Lasków, Suchodół, Landchyn [Łączyn?] i Chołoszyn, 16 lutego 1271 r.
Dewiza Wolność, Całość, Niepodległość umieszczona w 1917 na budynku klasztoru w Jędrzejowie w setną rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki
I Brygada Legionów Polskich po przyjeździe do Jędrzejowa (marzec, 1915 r.)
Tablica pamiątkowa na mostku w Jędrzejowie
Pomnik poświęcony działaniom żołnierzy AK w pobliżu klasztoru oo. cystersów
Pomnik upamiętniający zamach na Helmuta Kappa

Początki osady[edytuj | edytuj kod]

Pomiędzy VII a XII w. na terenie dzisiejszego Jędrzejowa istniała osada o nazwie Brzeźnica. Jednak w wyniku ostatnich badań archeologicznych stwierdzono, że ludzkie osiedla musiały powstać tu zdecydowanie wcześniej. Jednym z dowodów są znalezione w pobliskiej wsi Skroniów monety z podobizną cesarza Dioklecjana. Po tym odkryciu archeologowie stwierdzili, że osada ta prowadziła ożywione kontakty handlowe z Imperium Rzymskim. Było to zasługą dogodnego położenia. Brzeźnica leżała blisko szlaku bursztynowego prowadzącego z Akwilei do Kłajpedy. Z Rzymianami handlowano produktami takimi jak skóra i wapień z Gór Świętokrzyskich w zamian za pieniądze.

Pierwsze udokumentowane dzieje[edytuj | edytuj kod]

Pierwsze wzmianki o wsi Brzeźnica pojawiły się w dokumencie fundacyjnym klasztoru cysterskiego wydanym przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Janika z 1153 r. Pismo to ostatecznie zatwierdziło istnienie klasztoru cysterskiego, który został założony w 1149 r. przez cystersów przybyłych z Morimond w Burgundii. W dokumencie tym wymienił nadania poczynione na rzecz mnichów, w tym siedzibę wspólnoty, czyli Brzeźnicę z kościołem św. Wojciecha. Nazwę osady zapisano łamaną łaciną jako Brysinch. Tę nazwę do dziś zachowała rzeka przepływająca przez Jędrzejów, ale dla osady już w XII w. weszła i utrwaliła się nazwa Jędrzejów. Według tradycji, została nadana na cześć przybyłego z Francji mnicha Jędrzeja, brata Bernarda z Clairvaux (łacińska forma nazwy Andreovia)[9]. Na przełomie 1166/1167 r. odbył się tutaj wielki zjazd książąt i możnych z okazji uroczystego poświęcenia kościoła klasztornego. Był to przebudowany kościół św. Wojciecha, którzy mnisi dostosowali do swoich potrzeb i któremu dodali wezwanie Najświętszej Maryi Panny. Wystawiony wtedy dokument nie mówi już o Brzeźnicy, ale nazywa ją po łacinie Andrzeiow, Andreiow i Andreow.

Początki Polski i I Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

W początkach państwa polskiego okolice Jędrzejowa wchodziły w skład ziemi krakowskiej, ziemi sandomierskiej oraz ziemi wiślickiej. Rzeka Nida była granicą kościelną między diecezjami gnieźnieńską i krakowską. Podczas rozbicia dzielnicowego region jędrzejowski wchodził w skład dzielnicy krakowsko-sandomierskiej.

Jędrzejów stał się miastem 16 lutego 1271 r., kiedy to książę Bolesław Wstydliwy nadał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Miasto liczyło wtedy ponad 3 tysiące mieszkańców. Niecałe dwa stulecia później jeden z opatówNieustęp, nadał mieszkańcom prawo do wybudowania ratusza, sukiennic, postrzygalni i wagi miejskiej. Budynki te przyczyniły się do szybkiego rozwoju osady, nie zachowały się do dnia dzisiejszego.

W czasie wojny północnej Jędrzejów i Małogoszcz zostały złupione przez wojska szwedzkie Karola XII. 19 lipca 1702 r. pod pobliskim Kliszowem wojska saskie pod dowództwem Augusta II i polskie pod dowództwem Hieronima Lubomirskiego stoczyły bitwę ze Szwedami. Do niedawna można było zwiedzić chatę wiejską i stół, przy którym zasiadać mieli August II, Stanisław Leszczyński i Karol XII.

Insurekcja kościuszkowska[edytuj | edytuj kod]

W klasztorze cystersów przez pewien czas mieszkał Tadeusz Kościuszko wraz z wojskiem, przygotowując się do bitwy z Denisowem. Książę Józef Poniatowski zgłosił się do obozu Kościuszki jako ochotnik. W powstaniu brało udział wielu mieszkańców ziemi jędrzejowskiej, w tym Stefan Dembowski, dziedzic majątku Potok, jeden z najbliższych współpracowników Kościuszki, desygnowany na jego następcę w razie jego śmierci.

Powstanie listopadowe[edytuj | edytuj kod]

Mieszkańcy Jędrzejowa od początku brali udział w powstaniu listopadowym. Jednym z członków sprzysiężenia podchorążych był ppor. Ludwik Borkiewicz z otoczenia księcia Konstantego. Przed zamachem na wielkiego księcia, w mieszkaniu Borkiewicza odbyła się narada spiskowców pod przewodnictwem Piotra Wysockiego. Ze znaczniejszych postaci ziemi jędrzejowskiej w powstaniu udzielali się Jan Ledóchowski z Krzelowa, poseł jędrzejowski i sędzia pokoju w Jędrzejowie oraz Roman Sołtyk z Koneckiego, właściciel dóbr ziemskich w Mokrsku. Okrzyk Ledóchowskiego: nie ma Mikołaja!, poparty przez galerię sejmu doprowadził do detronizacji cara. Żołnierze z jędrzejowskiego weszli w skład 10 pułku pod dowództwem podpułkownika Piotra Wysockiego i brali udział w obronie Woli. Zasilili również 1 pułk Krakusów jako 3 szwadron jędrzejowski, a w pomieszczeniach klasztoru cysterskiego urządzono polski szpital wojskowy.

Powstanie styczniowe[edytuj | edytuj kod]

W styczniu 1863 r. udało się nie dopuścić do branki. Odbijanie spisowych odbyło się jeszcze w innych punktach regionu, m.in. w Wodzisławiu. Tutejszy kler prowadził agitację w czasie powstania, np. ks. Walenty Witkowski, którego władze cesarskie określiły jako wroga państwa. Wielu księży ukarano karami pieniężnymi za sprzyjanie powstańcom oraz udział w manifestacjach w czasie pogrzebów powstańców. Walki powstańcze w okolicach Jędrzejowa trwały półtora roku, doszło do ok. 30 potyczek, m.in. pod Małogoszczem, Oksą, Warzynem, Ciernem, Obiechowem oraz w rejonie Wodzisławia i Jakubowa. Bitwy te toczyły się m.in. pod dowództwem Langiewicza.

II Rzeczpospolita[edytuj | edytuj kod]

3 marca 1915 r. do Jędrzejowa przybył Józef Piłsudski razem z I Brygadą. Marszałek bywał gościem w domu Przypkowskich, których potomkowie do dziś są kustoszami Muzeum im. Przypkowskich. Pobyt Józefa Piłsudskiego w Jędrzejowie upamiętnia marmurowa tablica, wmurowana na fasadzie muzeum. Tablicę tę kazali usunąć w czasie okupacji Niemcy, przetrwała ona zamurowana pod tynkiem do 1981 r.

Od końca XIX w. w mieście rosła liczba mieszkańców narodowości żydowskiej. W połowie tego stulecia stanowili oni 2,6% mieszkańców, w 1921 r. było ich 39%, a w latach 30. – 47%. W chwili wybuchu II wojny światowej w Jędrzejowie mieszkało 4–5 tys. Żydów. Wojnę przeżyło 80 z nich[10].

W okresie międzywojennym doszło do pogromu antyżydowskiego w mieście. Delegacja Żydów z miasta udała się do Piłsudskiego z prośbą o pomoc. Ten stwierdził, że „sprawa żydowska jest teraz bardzo zawikłana” i poradził Żydom, żeby sami ją rozwiązali poprzez wyjazd do Palestyny[11].

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Podczas kampanii wrześniowej 1939 miasto zbytnio nie ucierpiało, ale ofiary wśród ludności były dość poważne. Utworzono tu getto dla ludności żydowskiej, znajdujące się w obrębie ulic: Kilińskiego, Pińczowska, Duh-Imbora i Głowackiego, kilkadziesiąt osób wywieziono do obozu zagłady Auschwitz. Niemcy wymordowali około 3000 mieszkańców, w tym całą ludność żydowską. W okolicy działały oddziały partyzanckie. Największym sukcesem partyzantów był udany zamach na gestapowca Helmuta Kappa, którego dokonała trzyosobowa grupa z Armii Krajowej dowodzona przez ppor. Hieronima Piaseckiego ps. "Zola"[12].

W 1945 w ramach ofensywy styczniowej wojska Armii Czerwonej dotarły do Jędrzejowa, i przy nieznacznym oporze oddziałów niemieckich 14 stycznia 1945 przerwały trwającą od 1939 okupację niemiecką. W zdobyciu Jędrzejowa uczestniczyły 7 Gwardyjski Korpus Pancerny z 3 Gwardyjskiej Armii Pancernej oraz wojska 52 Armii należące do 1 Frontu Ukraińskiego[13].

Ekonomia[edytuj | edytuj kod]

Handel i usługi[edytuj | edytuj kod]

Spośród różnego rodzaju firm zarejestrowanych w Jędrzejowie najwięcej jest sklepów spożywczych, sklepów przemysłowych i firm zajmujących się handlem obwoźnym. Jeżeli chodzi o usługi, to przeważająca liczba zarejestrowanych firm świadczy usługi budowlane. Następne w kolejności są zakłady naprawcze różnego typu i usługi transportowe, sporo osób zapewnia usługi odzieżowe.

Przemysł[edytuj | edytuj kod]

Jednym z największych zakładów przemysłowych w historii Jędrzejowa były Zakłady Przemysłu Dziewiarskiego „Rekord”, które istniały w latach 1967–2001, w szczytowym okresie produkcji zatrudniały ok. dwa tysiące pracowników[14] Na terenie Jędrzejowa rozwijają się m.in. przemysł cementowy, metalowy i budownictwo. Na lokalnym rynku liczą się i wpływają na jego ogólny rozwój m.in. Famet „Bifamet Zakład Produkcyjny Nr 2", Przedsiębiorstwo Budownictwa Ogólnego „Kartel”, Browar „Strzelec”, „Universal leaf Tobacco” oraz Quickpack Polska. Skutecznie rozwijają się firmy sektora prywatnego, które z powodzeniem konkurują na terenie całego kraju, a nawet za granicą.

Browar w Jędrzejowie[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Browar Jędrzejów.

Tradycje warzenia piwa w Jędrzejowie sięgają przełomu XVIII i XIX w., kiedy to cystersi zatrudnili pierwszych piwowarów. Jednym z nich był Piotr Nawrot, który według dokumentu z 1819 r. warzył piwo dla klasztoru od 22 lat, za co otrzymał wynagrodzenie w kwocie 200 złotych polskich. Duży zakład piwowarski w Jędrzejowie powstał na początku XX wieku. Nowoczesny- jak na owe czasy – budynek browaru wybudowano w 1906 r. Później także na potrzeby browaru wybudowano słodownie. W 1931 r. jędrzejowski browar produkował rocznie 8097 hektolitrów piwa, a słodownia uchodziła za jedną z największych w Europie. Współcześnie te wielowiekowe tradycje kontynuuje działający od 1995 r. zakład piwowarski (jeden z najnowocześniejszych w Polsce), należący do Browarów Polskich „Brok-Strzelec” SA.

Kultura i zabytki[edytuj | edytuj kod]

Muzeum im. Przypkowskich przy rynku
Muzeum zegarów – ogród

Szczególny wkład w kulturę staropolską wniosły kronikarsko-literackie piśmiennictwo zmarłego w Jędrzejowie Wincentego Kadłubka oraz twórczość pisarska Mikołaja Reja z Nagłowic. Nieopodal, w Zdanowicach, przechowywane są biblioteka, dekoracje, kostiumy i inne akcesoria warszawskiego Teatru Narodowego przekazane przez Wojciecha Bogusławskiego.

Muzeum im. Przypkowskich[edytuj | edytuj kod]

Jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych Jędrzejowa jest Muzeum im. Przypkowskich, powstałe w wyniku przekazania państwu 3 lutego 1962 kolekcji zegarów słonecznych, przyrządów astronomicznych oraz biblioteki starodruków przez rodzinę Przypkowskich. Mieści się w budynku zabytkowej apteki przyklasztornej z 1712 roku[15]. W zbiorach znajduje się także list Zygmunta Starego z roku 1535 pisany do Mikołaja Przypkowskiego[16]. Założycielem istniejącej do dziś biblioteki Muzeum stał się Jan Józef Przypkowski (1707–1758), profesor matematyki i astronomii na Uniwersytecie Jagiellońskim[17]. Natomiast twórcą zbiorów astronomiczno-gnomonicznych, stanowiących podstawę muzeum był Feliks Przypkowski (1872–1951). Interesował się m.in. astronomią oraz gnomoniką. Zbiory obecnie obejmują ponad 600 zegarów słonecznych oraz astronomicznych przyrządów pomiarowych. Oprócz zegarów muzeum posiada bogaty dział grafiki i ekslibrisu z kolekcją księgoznaków liczącą ok. 20 000 egzemplarzy od XVI w. do czasów najnowszych. Powstał też dział gastronomii. Muzeum im. Przypkowskich obecnie zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczebności i wartości zegarów słonecznych, tuż po Planetarium w Chicago i Science Museum w Oxfordzie.

Rejestr zabytków nieruchomych[edytuj | edytuj kod]

Do rejestru zabytków nieruchomych wpisane są obiekty[18]:

 • układ urbanistyczny (śródmieście miasta) z XIII-XVIII w. (nr rej.: A-97 z 1.12.1956),
 • kościół parafialny pw. Świętej Trójcy z I połowy XV w., przebudowany w latach 1754–1762 (nr rej.: A-98 z 28.12.1932 (wypis z księgi rejestru) i z 11.02.1967),
 • zespół klasztorny cystersów (nr rej.: A-99/1-6 z 11.02.1967):
  • kościół pw. Wniebowzięcia NMP i św. Wojciecha z pocz. XIII w., przebudowany w XV w. i w latach 1728–1754,
  • klasztor z I połowy XIII w., przebudowany w II połowie XV w. i I połowie XVIII w.,
  • dzwonnica z połowy XVIII w.,
  • brama klasztoru z 1738 r.,
  • mur z basztami z XVI–XVIII w.,
  • ogród z połowy XVIII w., przebudowany w XX w. (nr rej.: 538 z 6.12.1957),
 • cmentarz z I wojny światowej, ul. Konarskiego, z lat 1914–1917 wraz z kaplicą (nr rej.: A-101 z 12.01.1984),
 • dom, plac T. Kościuszki 1, z XVIII w., przebudowany w XIX w. (nr rej.: A-102 z 7.03.1972),
 • dom, plac T. Kościuszki 7, z przełomu XVIII/XIX w., przebudowany po 1970 r., obecnie część Muzeum Przypkowskich (nr rej.: A-103 z 10.05.1960 i z 11.02.1967),
 • dom, plac T. Kościuszki 8, z przełomu XVIII/XIX w., przebudowany w 1906 r., obecnie część Muzeum Przypkowskich (nr rej.: A-104 z 27.10.1958),
 • dom, plac T. Kościuszki 22, z 1740 r., przebudowany w 1910 r. (nr rej.: A-105 z 7.03.1972),
 • wąskotorowa Świętokrzyska Kolej Dojazdowa z lat 1915–1930 (nr rej.: A-1185/1-5 z 20.02.1995):

Wspólnoty wyznaniowe[edytuj | edytuj kod]

Archiopactwo Cystersów
Studium rysunkowe drzwi kościoła w Jędrzejowie Stanisława Masłowskiego z ok. 1878 roku (Muzeum Narodowe w Warszawie)

Najstarszymi budowlami sakralnymi Jędrzejowa istniejącymi dotychczas są dwa kościoły: bł. Wincentego Kadłubka i św. Trójcy. Historia ich założenia sięga początków XII w. Pierwszy został założony ok. 1140 r, jako pierwsze opactwo w Polsce i filia burgundzkiego klasztoru Morimond. W 1152 r. założyli tutaj szpital klasztorny, jako najstarszy w Polsce. Opactwo to jest obecnie także sanktuarium bł. Wincentego Kadłubka (1160–1223), który zrezygnował z biskupstwa krakowskiego i został cystersem w Jędrzejowie. Klasztor wzniesiony przez Gryfitów, przebudowany został w 1166 r., kolejnym przebudowom uległ w drugiej połowie XV w. oraz w XVIII w. W wyniku przekształceń z romańskiego nabrał cech gotyckich i barokowych. W klasztorze jędrzejowskim znajdują się jedne z najciekawszych organów (1745–1754) w Europie, dzieło polskiego organmistrza Józefa Sitarskiego.

W połowie XVI wieku w wyniku energicznej akcji reformacyjnej znaczna część ówczesnego dekanatu jędrzejowskiego była w zasięgu oddziaływania ruchu reformacyjnego[19], jednak Jędrzejów oraz okoliczne parafie, będące w bezpośrednim zasięgu działalności jędrzejowskich cystersów, stanowiły niewzruszoną twierdzę katolicyzmu[20].

W Jędrzejowie działają obecnie parafie rzymskokatolickie:

W mieście działa także placówka misyjna należąca do Chrześcijańskiej Wspólnoty Ewangelicznej[21] oraz zbór Jędrzejów Świadków Jehowy z Salą Królestwa[22].

Pamiątką po mieszkańcach miasta innego wyznania jest cmentarz żydowski. Przy ul. 11 Listopada i św. Walentego znajduje się mała kapliczka należąca do wyznania starokatolickiego. Z powodu braku kapłana wierni przeszli na wyznanie rzymskokatolickie.

Oświata[edytuj | edytuj kod]

 • Szkoła Podstawowa nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej
 • Szkoła Podstawowa nr 3 im. Władysława Broniewskiego[23]
 • Szkoła Podstawowa nr 5 w Jędrzejowie[24]
 • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. Marii Grzegorzewskiej[25]
 • I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Reja w Jędrzejowie
 • Zespół Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie[26]
 • Zespół Szkół nr 2 im. gen. Stefana Roweckiego „Grota”

Ludzie związani z Jędrzejowem[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Ludzie związani z Jędrzejowem.

Infrastruktura i transport[edytuj | edytuj kod]

Jedna z uliczek w centrum miasta
Wzór podpisu ulic w Jędrzejowie

Transport drogowy[edytuj | edytuj kod]

Miasto ma bardzo dogodne położenie komunikacyjne – leży bowiem na przecięciu trzech ważnych szlaków drogowych:

Przez Jędrzejów przebiegają drogi:

Lokalne połączenia autobusowe obsługuje przedsiębiorstwo PKS Jędrzejów. Posiada też linie dalekobieżne do Kielc i Łodzi. Dużą rolę odgrywają przewoźnicy prywatni, obsługujący linie do Kielc, Sędziszowa i prawie wszystkich miejscowości w promieniu 20 km od Jędrzejowa.

Dogodne przesiadki umożliwia sąsiadujące z dworcem centrum komunikacyjne[27]

Transport kolejowy[edytuj | edytuj kod]

Przez miasto przechodzi ważny szlak kolejowy łączący Kraków i Katowice z Warszawą i Lublinem. Jędrzejów posiada dwie stacje kolejowe:

Kolej wąskotorowa[edytuj | edytuj kod]

W Jędrzejowie rozpoczyna swój bieg Świętokrzyska Kolej Dojazdowa, zwana także „Ciuchcią-Express Ponidzie”, dysponująca obecnie trzema sprawnymi lokomotywami Lxd2 oraz parowozem Px48. W lecie w każdą niedzielę o godzinie 10.30 kolejka wyrusza ze stacji Jędrzejów Wąskotorowy (około kilometra od stacji głównej PKP) w malowniczą wycieczkę po rozlewisku Nidy. Po drodze na turystów czekają ognisko w Motkowicach.[28]

Transport lotniczy[edytuj | edytuj kod]

W 2011 r. przy ul. Małogoskiej oddano do użytku sanitarne lądowisko.

Współpraca zagraniczna[edytuj | edytuj kod]

Miasto Jędrzejów współpracuje z następującymi miastami[29]:

Miasto Państwo Data podpisania umowy
Reichenbach  Niemcy 1 maja 2005
Keszthely  Węgry 2002

Burmistrzowie Jędrzejowa[edytuj | edytuj kod]

 • Marek Banasik (1990-1994)
 • Marian Gajewski (1994-1997)
 • Piotr Łysek (1997-1998)
 • Henryk Michałkiewicz (1998-2001)
 • Leszek Kapcia (2001-2005)
 • Marek Wolski (2005-2010)
 • Marcin Piszczek (2010-nadal)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Jędrzejów w liczbach [online], Polska w liczbach [dostęp 2016-01-11], liczba ludności w oparciu o dane GUS.
 2. Jacek Bochiński, Jarosław Zawadzki, Polska – nowy podział terytorialny. Przewodnik encyklopedyczny, Świat Książki, Warszawa 1999, ISBN 83-7227-259-X, s. 131.
 3. Robert Krzysztofik, Lokacje miejskie na obszarze Polski. Dokumentacja geograficzno-historyczna, Katowice 2007, s. 36–37.
 4. Województwo krakowskie w drugiej połowie XVI wieku ; Cz. 2, Komentarz, indeksy, Warszawa 2008, s. 102.
 5. Zalew w Jędrzejowie – o wiele więcej niż kąpielisko.
 6. Zalew w Jędrzejowie już otwarty i nie straszy!
 7. Powierzchnia i ludność w przekroju terytorialnym w 2011 r., GUS, 10 sierpnia 2011, s. 142, ISSN 1505-5507.
 8. Stan i struktura ludności oraz ruch naturalny w przekroju terytorialnym. Stan w dniu 31 XII 2010 r., GUS, 10 czerwca 2011, s. 96, ISSN 1734-6118.
 9. Przypkowski 1967 ↓, s. 9-10.
 10. Jędrzejów. Historia społeczności, [w:] Wirtualny Sztetl [online], Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN [dostęp 2024-01-03].
 11. Szymon Rudnicki Równi, ale niezupełnie, Biblioteka Midrasza, ISBN 978-83-926515-5-0, s. 120.
 12. Wojciech Borzobohaty, "Jodła", Instytut Wydawniczy Pax, Warszawa 1984, s. 215
 13. Bolesław Dolata, Tadeusz Jurga, Walki zbrojne na ziemiach polskich 1939–1945. Wybrane miejsca bitew, walk i akcji bojowych. Warszawa 1971, s. 185, 186.
 14. Wojciech Jankowski, Mały przewodnik po Polsce, Wydawnictwo Sport i Turystyk Warszawa 1983 ISBN 83-217-2329-2, s. 137.
 15. Przypkowski 1967 ↓, s. 22-23.
 16. Przypkowski 1967 ↓, s. 15.
 17. Przypkowski 1967 ↓, s. 18.
 18. Rejestr zabytków nieruchomych – województwo świętokrzyskie [online], Narodowy Instytut Dziedzictwa, 30 września 2023, s. 6–7 [dostęp 2015-10-14].
 19. St. Kot, Szkolnictwo parafialne w Małopolsce w XVI–XVIII w., [w:] „Muzeum”, czasopismo poświęcone sprawom wychowania i szkolnictwa, dodatek 8, Przyczynki do dziejów oświaty i szkolnictwa w Polsce, Rocznik XXVII, tom 3, Lwów 1911, s. 159, 276, 281 – 283, 363.
 20. A. Sokół, Szkolnictwo i oświata w powiecie jędrzejowskim. Zarys dziejów do roku 1945, Kieleckie Towarzystwo Naukowe, PWN Warszawa – Kraków 1973, s. 19.
 21. Zbory i placówki [online], chwe.pl [dostęp 2024-01-03].
 22. Dane według wyszukiwarki zborów, na oficjalnej stronie Świadków Jehowy jw.org [dostęp 2017-01-15].
 23. Szkoła Podstawowa nr 3 [online], sp3jedrzejow.edupage.org [dostęp 2024-03-04].
 24. Oficjalna strona Szkoły Podstawowej nr 5 w Jędrzejowie [online], www.sp5jedrzejow.pl [dostęp 2024-03-04].
 25. Specjalny Ośrodek Szkolno - Wychowawczy w Jędrzejowie, [online], soswjedrzejow.edupage.org [dostęp 2024-03-04].
 26. Strona główna :: Zespół Szkół nr 1 im. ks. Stanisława Konarskiego w Jędrzejowie [online], www.zsp1.jedrzejow.com.pl [dostęp 2022-11-05].
 27. https://jedrzejow.naszemiasto.pl/centrum-komunikacyjne-w-jedrzejowie-wystartowalo-we-wtorek/ar/c15-8385952
 28. Świętokrzyska Kolejka Wąskotorowa – Ciuchcia Ponidzie [online], swietokrzyskakolejka.pl [dostęp 2024-03-04].
 29. Miasta partnerskie. Urząd Miejski w Jędrzejowie. [dostęp 2008-10-23].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

 • W Jędrzejowskim Obwodzie AK, Andrzej Ropelewski, Warszawa 1986 r. ISBN 83-01-05829-3.
 • Opowieści o świcie i zmierzchu, Rzecz o dawnym Jędrzejowie i nie tylko, Częstochowa 2011 r. ISBN 978-83-63052-05-8.
 • Powiat Jędrzejowski, Współczesność i tradycje historyczne, Jędrzejów 2004 r. ISBN 83-909495-2-0.
 • Tadeusz Przypkowski: Państwowe Muzeum im. Przypkowskich w Jędrzejowie. W: Rocznik Muzeum Świętokrzyskiego. Alojzy Oborny (red.). T. IV. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1967.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]