Jędrzychów (Zielona Góra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jędrzychów
Dzielnica Zielonej Góry
Ilustracja
ulica Jędrzychowska
Państwo

 Polska

Województwo

 lubuskie

Miasto

Zielona Góra

Data założenia

przed XIV wiekiem

W granicach Zielonej Góry

31 grudnia 1961[1]

Strefa numeracyjna

68

Tablice rejestracyjne

FZ

Położenie na mapie Zielonej Góry
Mapa konturowa Zielonej Góry, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Jędrzychów”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, po lewej znajduje się punkt z opisem „Jędrzychów”
Położenie na mapie województwa lubuskiego
Mapa konturowa województwa lubuskiego, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Jędrzychów”
51,896647°N 15,515706°E/51,896647 15,515706
Portal Polska
Jędrzychów w zimowej szacie
Kościół katolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Jędrzychowska

Jędrzychów (do 1945 niem. Heinersdorf[2]) – dzielnica miasta Zielona Góra, zlokalizowana w południowej części miasta, wokół ulicy Jędrzychowskiej – trasy wylotowej do Kożuchowa (droga wojewódzka nr 283).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Dawniej samodzielna wieś o niemieckiej nazwie Heinersdorf (także Heinrichesdorff, Heinrichsdorf, Klein Heinersdorf) pochodzącej przypuszczalnie od imienia fundatora. Jędrzychów wymienia się po raz pierwszy w dokumencie z 1302 wystawionym przez ówczesnego właściciela – Hermana von Bonsch. Jędrzychów jest tam opisany jako miejscowość znajdująca się w pobliżu Zielonej Góry. Należy więc domniemywać, że ta ostatnia miała już w tym okresie znaczny status. Wspomniany dokument przekazywał wieś w posiadanie klasztoru w Bytomiu Odrzańskim. W 1314 klasztor zostaje przeniesiony do Szprotawy, lecz Jędrzychów pozostaje własnością kościelną aż do kasaty zakonu w 1810 roku.

Z powodu bliskości większego ośrodka wieś nigdy nie posiadała własnego kościoła, lecz tylko kaplicę cmentarną z drewnianą wieżą (według spisu z 1686 r.). Po włączeniu wsi w granice Zielonej Góry w Jędrzychowie ustanowiono parafię pod wezwaniem Matki Bożej Nieustającej Pomocy, która przez pewien czas działała w tymczasowej lokalizacji przy ul. Jędrzychowskiej, a od 2015 roku w nowym kościele przy ul Szmaragdowej.

W 1911 przeprowadzono przez wieś linię Kolei Szprotawskiej. Przystanek osobowy znajdował się w okolicach dzisiejszej ulicy Kąpielowej. Linia to została zlikwidowana po II wojnie światowej. Jedynymi pozostałościami po niej są niektóre ciągi drogowe i piesze oraz rampa znajdująca się w lesie za ulicą Mieczykową.

W latach pięćdziesiątych Jędrzychów został połączony z miastem jedną z pierwszych linii autobusowych, a 1 stycznia 1962[3] został włączony w granice Zielonej Góry. Od lat osiemdziesiątych trwa budowa nowych osiedli mieszkaniowych zmieniających dawny charakter wsi.

Podział[edytuj | edytuj kod]

W Jędrzychowie przeważa zabudowa jednorodzinna oraz niska wielorodzinna (domy szeregowe) oraz pozostałości zabudowy wiejskiej. W skład Jędrzychowa wchodzi pięć osiedli[4]:

Nazwy niektórych nowo powstałych ulic w ich obrębie odpowiadają nazwom tych osiedli np. Nagietkowa i Liliowa, Nobla, Łukasiewicza i Domeyki, Kopciuszka i Pinokia, Nowojędrzychowska, Wronia.

Obiekty[edytuj | edytuj kod]

W miejscowości znajdują się:

  • Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Kąpielowa
  • Przedszkole nr 13, ul. Jęczmienna
  • Kąpielisko Miejskie, ul. Botaniczna
  • Kościół katolicki pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, ul. Szmaragdowa
  • Cmentarz Komunalny, ul. Kąpielowa

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dz.U. z 1961 r. nr 46, poz. 242
  2. Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. nr 142, poz. 262)
  3. "Chynowa do połączenia nie trzeba nakłaniać" Łącznik Zielonogórski 10 kwietnia 2013
  4. Zdzisław Janek "Zielona Góra 2001-2002" plan miasta ISBN 83-7000-725-2