Język achwaski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
АшwалIи мицIи
Obszar Federacja Rosyjska (Dagestan)
Liczba mówiących ok. 3,5-6 tys.
Klasyfikacja genetyczna Języki kaukaskie
 Północno-wschodnie
  Języki dagestańskie
   Zespół awaro-didojski
    Języki andyjskie
     Język achwaski
Pismo/alfabet brak piśmiennictwa
Kody języka
ISO 639-1 -
SIL AKV
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata

Język achwaski (nazwa własna АшwалIи мицIи) – jeden z niewielkich języków kaukaskich, używany przez Achwachów. Należy do języków andyjskich w zespole awaro-didojskim, tworzącym podgrupę wśród języków dagestańskich w grupie północno-wschodniej (nachsko-dagestańskiej) języków kaukaskich.

Język ten używany jest według różnych szacunków od ok. 3,5 tys. osób (1990 r.) do nawet 6 tys., w osiedlu Achwach-Sztab (Isztapa) w południowym Dagestanie oraz sześciu innych, niewielkich wioskach w okolicy, a także w jednej wiosce (Achwach-Dere) na terenie Azerbejdżanu. Nazwa języka wywodzi się od nazwy największej wsi, w której zamieszkują użytkownicy języka.

Język ten nie wykształcił piśmiennictwa. Jest używany wyłącznie w sytuacjach nieformalnych, w domu, wśród przyjaciół. W charakterze języka literackiego używany jest język awarski, jako największy język literacki Dagestanu. Niektórzy Achwasi znają także rosyjski, jako język urzędowy Federacji Rosyjskiej, w Azerbejdżanie także azerski.

Studia nad językiem achwaskim zapoczątkował niemiecki kaukazolog, Adolf Dirr (1867-1930) publikując w 1909 r. w Tbilisi Materiały dla badań dialektów i języków grupy ando-didojskiej (Материалы для изучения языков и наречий андо-дидойской группы), zawierające m.in. wybór tekstów achwaskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]