Język erromintxela

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Erromintxela
Obszar

Baskonia

Klasyfikacja genetyczna

Język mieszany

Status oficjalny
Ethnologue 8a umierający
Kody języka
Kod ISO 639-3 emx
IETF emx
Glottolog erro1240
Ethnologue emx
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.
Położenie prowincji baskijskich w Hiszpanii i Francji

Język erromintxela ([erominela] ( odsłuchaj)) – język charakterystyczny dla grupy Romów mieszkających w Baskonii, którzy również nazywają się Erromintxela. Czasami nazywany caló Basków[1] lub errumantxela w języku angielskim; caló vasco, romaní vasco lub errominchela w języku hiszpańskim; i euskado-rromani[2] lub euskado-romanii[3] w języku francuskim. Chociaż szczegółowe opisy języka istnieją od końca XIX wieku, badania lingwistyczne rozpoczęto dopiero w latach 90. XX wieku.

Mniejszość Erromintxela to potomkowie XV-wiecznej fali Kełderaszy, która dotarła do Baskonii przez Francję[4]. Zarówno etnicznie, jak i językowo, różnią się od Romów posługujących się językiem Caló w Hiszpanii i Kaskarotuaków(bask.) z północnego Kraju Basków. Erromintxela jest językiem mieszanym (w lingwistyce romskiej określanym jako pogadialekt), wywodzącym większość swojego słownictwa z języka romskiego, ale używającym gramatyki baskijskiej, analogicznie do sposobu, w jaki język Romów w Anglii łączy słownictwo romskie z angielską gramatyką. Rozwojowi języka mieszanego był ułatwiony dzięki niezwykle głębokiej integracji ludu Erromintxela ze społeczeństwem baskijskim i wynikającej z tego dwujęzyczności w języku baskijskim. Jego znajomość jest w zaniku; większość z prawdopodobnie 1000 pozostałych mówców żyje na wybrzeżu Labourd lub w górzystych regionach Soule, Navarre, Gipuzkoa i Biscay[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ethnologue Languages of Spain Retrieved 3 July 2009.
  2. Langues d'Europe et de la Méditerranée (LEM) La langue rromani en Europe Retrieved 3 July 2009.
  3. Lougarot, Nicole Bohémiens Gatuzain Argitaletxea: 2009 ISBN 2-913842-50-X
  4. Brea, Unai Hiretzat goli kherautzen dinat, erromeetako gazi mindroa „Argia”, marzec 2008
  5. Agirrezabal, Lore Erromintxela, euskal ijitoen hizkera Argia, San Sebastián (09-2003)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]