Przejdź do zawartości

Język kreolski haitański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Język haitański)
Kreyòl ayisyen
Obszar

Haiti, Bahamy, Kanada, Kuba, Kajmany, Dominikana, Francja, Gujana Francuska, Gwadelupa, Martynika, Turks i Caicos, Stany Zjednoczone

Liczba mówiących

ok. 7,6 mln[1]

Pismo/alfabet

łacińskie

Klasyfikacja genetyczna

kreolski na bazie francuskiego

Status oficjalny
język urzędowy Haiti
Organ regulujący Akademi Kreyòl Ayisyen
Ethnologue 1 narodowy
Kody języka
ISO 639-1 ht
ISO 639-2 hat
ISO 639-3 hat
IETF ht
Glottolog hait1244
Ethnologue hat
WALS hcr
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Wikipedia w języku haitańskim
Słownik języka haitańskiego
w Wikisłowniku
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język kreolski haitański (Kreyòl ayisyen) – język kreolski, który rozwinął się na terenie Haiti poprzez kreolizację języka francuskiego pod silnym wpływem różnych języków afrykańskich.

Posługuje się nim ok. 7,6 mln osób, przede wszystkim na Haiti[1]. Za sprawą emigracji kilka procent jego użytkowników mieszka w innych krajach: Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Francji oraz sąsiednich państwach karaibskich: Dominikanie i na Bahamach.

Wpływy języków afrykańskich są duże, są to m.in. wpływy języka wolof oraz języków z rodziny gbe.

Wyróżnia się dwa główne dialekty języka kreolskiego haitańskiego: fablas oraz plateau.

W 1961 kreolski haitański został uznany za oficjalny język Republiki Haiti, obok języka francuskiego, który był urzędowym językiem kraju od momentu ogłoszenia niepodległości (1803). Wielu Haitańczyków jest dwujęzycznych i swobodnie włada zarówno kreolskim haitańskim, jak i francuskim, przy czym ten drugi język ma wyższy status i jest uważany za język elit. Po francusku tworzy np. jeden z najbardziej znanych pisarzy haitańskich, René Depestre. Ranga języka kreolskiego haitańskiego stale jednak wzrasta, także ze względu na fakt, że coraz więcej rodzimych twórców stara się tworzyć w tym języku, uznając go za element własnej tożsamości. W języku kreolskim haitańskim prowadzone są zajęcia szkolne, wydawana jest prasa i nadawane programy radiowe i telewizyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b David M. Eberhard, Gary F. Simons, Charles D. Fennig (red.), Haitian Creole, [w:] Ethnologue: Languages of the World, wyd. 22, Dallas: SIL International, 2019 [dostęp 2019-06-05] [zarchiwizowane z adresu 2019-06-05] (ang.).