Język inari

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
anarâškielâ
Obszar

gmina Inari, Finlandia

Liczba mówiących

300

Pismo/alfabet

zmodyfikowane łacińskie

Klasyfikacja genetyczna
Status oficjalny
język urzędowy gmina Inari, Finlandia
UNESCO 4 poważnie zagrożony
Ethnologue 2 prowincjonalny
Kody języka
Kod ISO 639-2 smn
Kod ISO 639-3 smn
IETF smn
Glottolog inar1241
Ethnologue smn
SIL smn
W Wikipedii
Zobacz też: język, języki świata
Ta strona zawiera symbole fonetyczne MAF. Bez właściwego wsparcia renderowania wyświetlane mogą być puste prostokąty lub inne symbole zamiast znaków Unikodu.

Język inari (inari: anarâškielâ) – język saamski, którym posługuje się około 300 mieszkańców gminy Inari w północnej Finlandii. Według Sámediggi (Saamskiego Parlamentu Finlandii) w 2003 roku 269 osób używało inari jako pierwszego języka[1]. Jest on uznawany za poważnie zagrożony wyginięciem, ponieważ większość posługujących się nim to osoby w wieku średnim i starsze, jedynie kilkoro dzieci uczy się obecnie inari.

Pierwszą książką w języku inari była Anar sämi kiela aapis kirje ja doctor Martti Lutherus Ucca katkismus napisana przez Edvarda Wilhelma Borga w 1859. W 1906 r. na inari została przetłumaczona Biblia (dokonał tego Lauri Arvid Itkonen). Od 1992 Inari mają prawo do używania swojego języka w urzędach w Enontekiö, Utsjoki, Inari i w północnej części Sodankyli.

Inari jest jednym z czterech oficjalnych języków w gminie Inari. Wszystkie publiczne ogłoszenia muszą się tam ukazywać w języku fińskim, północnosaamskim, inari i skolt.

Fiński raper Amoc (Mikkâl Antti Morottaja) swoje piosenki tworzy w języku inari. 7 lutego 2007 (w święto narodowe Saami) wydał pierwszą płytę Amok-kaččâm[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Inari Sámis. [dostęp 2010-08-14]. (fiń.).
  2. Amoc – Amok-kaččâm na Discogs

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]