Język wernakularny

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Język wernakularny jest językiem ojczystym lub dialektem natywnym (rodzimym) określonej populacji. Język wernakularny przeciwstawia się językowi szerzej stosowanemu jak lingua franca (np. języki narodowe a łacina w renesansie) lub przeciwstawia się językowi urzędowemu (np. język kurdyjski a język turecki w Turcji) czy też językowi standardowemu (np. dialekt bawarski a standardowy język niemiecki).

Na przykład w Europie Zachodniej aż do XVII wieku większość prac naukowych była pisana w języku łacińskim, który służył jako lingua franca. Prace napisane wówczas w językach romańskich określane są w tym kontekście jako napisane w języku wernakularnym.

Termin pochodzi od łacińskiego vernaculus (rodzimy, domowy) i od vernus - tak nazywano niewolnika, który urodził się w domu pana. Znaczenie przenośne zostało rozszerzone od zdrobnienia od słów vernaculus, vernacula. Varro, klasyczny gramatyk łaciński, użył terminu vocabula vernacula ("słownictwo języka narodowego") w przeciwieństwie do wyrazów obcych[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Felix Gaffiot: Dictionnaire Illustré Latin Français. Paris: Librairie Hachette, 1934. (fr.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]