Języki berberyjskie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozmieszczenie i podział języków berberyjskich

     tamaszek (tuareski)

     tamazight środkowomarokański

     tarifit

     chenoua

     kabylski

     chaouia

     tashelhiyt

     języki saharyjskie

Rozmieszczenie poszczególnych języków berberyjskich

Języki berberyjskie (berberskie, amazygijskie) – podrodzina języków afroazjatyckich, używanych głównie na terenach gór Atlas w Maroku (gałąź północna) oraz w Libii, Algierii i Nigrze (gałąź południowa). Widoczna wydaje się unifikacja językowa północnych plemion berberyjskich wyrażająca się w przyjęciu wspólnej wersji języka zwanej tamazight, plemiona południowe (Tuaregowie) posługują się natomiast głównie językiem tamaszek. Piśmiennictwo istnieje od starożytności, a do zapisu tradycyjnie używa się alfabetu tifinagh.

Językami berberyjskimi posługuje się ok. 22 mln ludzi.

Główne języki berberyjskie[edytuj | edytuj kod]

Podział języków berberyjskich jest kwestią sporną; wśród uczonych brak jednomyślności w kwestii postrzegania statusu zespołów gwarowych i ich klasyfikacji.

Jedna z wersji podziału języków berberyjskich:

Inny podział języków berberyjskich:

Kolejna wersja podziału:

Liczba użytkowników[edytuj | edytuj kod]

Znaki kierujące m.in. do biblioteki, audytorium oraz rektoratu na terenie uniwersytetu im. Moulouda Mammeri w Tizi Wuzu (napisy w języku arabskim, berberyjskim oraz francuskim)

Szacunki dotyczące liczby użytkowników poszczególnych języków berberyjskich są bardzo rozbieżne, zaś różnice pomiędzy skrajnymi wariantami liczebności są kilkukrotne. Określenie dokładnej liczby mówiących poszczególnymi językami jest utrudnione także z tego powodu, że duża część Berberów to osoby dwujęzyczne, posługujące się zarówno którymś z języków berberyjskich (niekiedy dwoma), jak i językiem arabskim.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]