J.R.D. Tata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 lipca 1904
Paryż

Data i miejsce śmierci

29 listopada 1993
Genewa

Zawód, zajęcie

przedsiębiorca

Narodowość

indyjska

Odznaczenia
Bharat Ratna

Jehangir Ratanji Dadabhoy Tata (ur. 29 lipca 1904 w Paryżu; zm. 29 listopada 1993 w Genewie) - przedsiębiorca indyjskiego pochodzenia; właściciel Tata Group.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

J.R.D. Tata urodził się w Paryżu 29 lipca 1904. Jego matka Soonia była Francuzką, a ojciec Jamsetji Tata pochodził z rodziny indyjskich przedsiębiorców, właścicieli Tata Group — największego konglomeratu biznesowego w Indiach Brytyjskich. Dzieciństwo spędził we Francji, gdzie podczas wakacji poznał pioniera lotnictwa Louisa Blériota i odbył razem z nim swój pierwszy lot[1]. Spotkanie rozpaliło w małym chłopcu zamiłowanie do samolotów, co odbije się na jego późniejszej karierze[2].

Ukończył studia we Francji, Japonii i Anglii, jednak ścieżkę edukacji przerwał obowiązek odbycia rocznej służby we francuskim wojsku. Mężczyzna chciał przedłużyć swój pobyt w armii, aby odbyć szkolenie w szkole jeździeckiej, jednak ojciec na to nie pozwolił. Po wyjściu z wojska powrócił na studia w Cambridge, aby zdobyć dyplom inżyniera, jednak nie dokonał tego. Ponownie wpływ ojca zmusił go do rezygnacji z planów. Miał bowiem przeprowadzić się do Indii, aby przejąć rodzinny biznes[1].

W 1929 zrzekł się francuskiego obywatelstwa[1].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W grudniu 1925 przybył do Indii i rozpoczął bezpłatną praktykę w Tata. Rok później zmarł jego ojciec, więc objął jego miejsce w zarządzie Tata Sons, mając zaledwie 22 lata. W tym samym roku (1929) zdobył licencję pilota zawodowego, jako pierwsza osoba w Indiach i indyjskiego pochodzenia[2].

Od 1930 Tata Group pod przewodnictwem J.R.D. pracowało nad uruchomieniem usługi lotniczej łączącej Bombaj, Ahmedabad i Karaczi. Pierwszy lot w ramach tego planu odbył się w 1932 rozpoczynając działalność Tata Aviation Service, przekształconego z Tata Airlines i Air India[1].

J.R.D. Tata obejmował stanowisko członka zarządu przez ponad 50 lat[3]. W tym czasie Tata Group rozszerzyło swoją działalność o sektory zajmujące się produkcją chemikaliów, samochodów, technologii informacyjnej oraz herbaty[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e JRD Tata | Tata group [online], www.tata.com [dostęp 2022-08-30] (ang.).
  2. a b J.R.D. Tata, [w:] Encyclopædia Britannica [dostęp 2022-09-30] (ang.).
  3. JRD Tata's 118th birth anniversary: Remembering father of Indian aviation, „The Economic Times” [dostęp 2022-08-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]