J. Barbour & Sons

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
J. Barbour & Sons Ltd.
Ilustracja
Państwo  Wielka Brytania
Kraj  Anglia
Siedziba South Shields
Data założenia 1894
brak współrzędnych
Strona internetowa
Płaszcz J. Barbour & Sons

J. Barbour & Sons Ltd. – brytyjskie przedsiębiorstwo odzieżowe, zajmujące się produkcją wodoodpornej odzieży użytkowej, często używanej jako strój do polowania lub do prac na otwartej przestrzeni. Ubrania wykonywane są z woskowanej tkaniny bawełnianej, charakteryzującej się dużą wytrzymałością. Oprócz ubrań roboczych firma produkuje też odzież o współczesnym kroju, nawiązującą do tradycyjnych brytyjskich wzorców mody.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma została założona w 1894 roku przez Johna Barboura, pochodzącego z Galloway w Szkocji. Pierwotnie produkował on tkaniny olejakowe dla pracowników portu w South Shields pod Newcastle[1]. W pierwszej połowie XX wieku firma była dostawcą odzieży dla brytyjskiej armii, jednocześnie otwierając się na szerszy rynek[1]. Od lat 70. XX wieku ubrania firmy Barbour kojarzone są ze stylem życia brytyjskiej prowincji oraz ze strojem noszonym w trakcie polowań.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Kurtki i płaszcze wykonywane z woskowanego płótna charakteryzują się wodoodpornością i dużą wytrzymałością, muszą być jednak konserwowane co około pół roku używania. Odpowiednio konserwowane płaszcze mogą być używane przez wiele lat[2]. Poza płaszczami produkowane są też swetry, buty, odzież ze sztruksu i tzw. skóry angielskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b www.barbour.com: History (ang.). [dostęp 2010-09-06].
  2. www.barbour.com: Repairs & Reproofing (ang.). [dostęp 2010-09-06].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]