J.Z. Knight

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z J. Z. Knight)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Judy Zebra Knight (urodzona jako Judith Darlene Hampton 16 marca 1946, w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – Amerykanka, nauczycielka duchowości, pisarka, która twierdzi, że drogą channelingową (kanałową) otrzymuje przesłanie od żyjącego 35 tysięcy lat wcześniej na Lemurii ducha-wojownika oraz nauczyciela duchowego o imieniu Ramtha[1]. Bardziej znana jako J.Z. Knight.

Do objawienia się jej Ramthy miało dojść w 1977 roku w Tacomie, w jej kuchni. W 1988 roku założyła szkołę Ramtha's School of Enlightenment (RSE, Ramthańska Szkoła Oświecenia). Ośrodek mieści się w Yelm w hrabstwie Thurston w stanie Waszyngton. Do 2009 r. przez RSE przewinęło się ponad 10 tysięcy uczniów[2]. W nauki Ramthy wplecione są m.in. motywy fizyki kwantowej.

Judy Zebra Knight nie posiada dyplomu ukończenia studiów w zakresie nauczania lub nauk przyrodniczych czy ścisłych[1]. Po ukończeniu szkoły średniej podjęła naukę w szkole biznesu, z której jednak zrezygnowała. Zanim, jak twierdzi, objawił jej się Ramtha, pracowała w branży telewizji kablowej[1].

J.Z. Knight jest właścicielką praw autorskich Ramthy. Prowadzi waszyngtońską korporację JZK, Inc, w której skład wchodzą m.in. Ramtha's School of Enlightenment, wydawnictwo JZK Publishing publikujące książki i nagrania audio i wideo, a także sklep JZ Rose (pierwotnie The Outback Boutique) oferujący akcesoria związane z Ramthą[1]. Obecnie firma JZK, Inc, ma roczne dochody w wysokości od 10 do 20 milionów dolarów[3]. Jest również prezesem zarządu fundacji JZ Knight Humanities Foundation, która od roku 1988 do lipca 2006 przekazała prawie 1,2 miliona dolarów na stypendia dla uczniów Yelm High School[1].

Judy Zebra Knight mieszka w białym, mającym 1190 metrów kwadratowych[4] domu w stylu francuskiego pałacu, a tuż obok prowadzi zajęcia i kieruje swoją szkołą[1]. Twierdzi, że dorobiła się majątku inwestując w firmę Primus Software Corporation[1].

Tygodnik „Time” nazwał ją „prawdopodobnie największym celebrytą ze wszystkich współczesnych mediów kanałowych[5]. Występowała w popularnych amerykańskich programach telewizyjnych, takich jak Larry King Live[6] i The Merv Griffin Show. Wystąpiła również w filmach paradokumentalnych What the Bleep Do We Know!? (2004)[7] oraz What the Bleep!? Down the Rabbit Hole (2006) wyprodukowanych przez członków Ramtha's School of Enlightenment.

W Polsce autorka spopularyzowana została dzięki książce Ramtha: Biała księga (Ramtha: The White Book).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f g Questions and Answers about Ramtha, JZ Knight (ang.). The Olympian, 2006-07-16.
  2. Więcej o Ramtha: O JZ Knight (pol.). Wydawnictwo STAPIS. [dostęp 2018-03-11].
  3. Jzk Inc (Jzk, Inc) - Yelm, Washington (WA) - Company Profile (ang.). www.manta.com. [dostęp 2018-04-11].
  4. Po przeliczeniu z 12 800 stóp kwadratowych.
  5. Living: New Age Harmonies (ang.). www.time.com, 1987-12-07. Cytat: „Probably the most celebrated of all current channelers is J.Z. Knight (...)”
  6. Larry King Live: Change you Mind, Change your life (transkrypt). CNN
  7. Cosmic Log - What lies beyond 'What the Bleep'?. MSNBC

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]