Jaśliski Park Krajobrazowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jaśliski Park Krajobrazowy
Logo parku
Logo parku
Data utworzenia 1992
Powierzchnia 299,11 km²
Liczba rezerwatów 5
Położenie na mapie województwa podkarpackiego
Mapa lokalizacyjna województwa podkarpackiego
Jaśliski Park Krajobrazowy
Jaśliski Park Krajobrazowy
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Jaśliski Park Krajobrazowy
Jaśliski Park Krajobrazowy
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Jaśliski Park Krajobrazowy
Jaśliski Park Krajobrazowy
Ziemia 49°25′55″N 21°45′10″E/49,431944 21,752778
Oficjalna strona
Jaśliski Park Krajobrazowy jesienią

Jaśliski Park Krajobrazowypark krajobrazowy znajdujący się we wschodniej części Beskidu Niskiego. Sąsiaduje od zachodu z Magurskim Parkiem Narodowym.

Zalesienie: 55%

Zadaniem parku jest ochrona górnego dorzecza Jasiołki i źródlisk Wisłoka. Jest to najsłabiej spenetrowany turystycznie fragment polskich Karpat. Najwyższy szczyt to Kamień nad Jaśliskami (857 m n.p.m.). Park ochrania przyrodę powtórnie zdziczałą po wysiedleniach ludności łemkowskiej po II wojnie światowej.

Flora i fauna[edytuj]

Lasy to przede wszystkim buczyny z domieszką jodły, jaworu i grabu (tzw. buczyna karpacka) W parku ponadto znajdują się naturalne stanowiska cisa pospolitego i modrzewia polskiego. W lasach żyją ssaki drapieżne (wilki, żbiki i rysie). Bardzo bogata jest populacja drapieżnych ptaków – spotyka się jastrzębie, myszołowy i krogulce. Na górze Piotruś (727 m n.p.m.) piękny przykład wychodni skalnych związanych z monoklinalną budową większości grzbietów w JPK.

Miejsca historyczne[edytuj]

W JPK znajdują się bardzo cenne pamiątki działania człowieka. Ślady opuszczonych po akcji „Wisła” wsi łemkowskich – cmentarze wiejskie, cerkwiska, widoczne w terenie zarysy pól itd. Ponadto na zachodnich i północnych stokach Kamienia nad Jaśliskami znaleźć można kamieniołomy piaskowca, które eksploatowane były od XV wieku przez mieszkańców Jaślisk. Pozyskany w ten sposób gruboziarnisty piaskowiec magurski używany był do wyrobu żaren i kamieni młyńskich.

Inne warte zwiedzenia miejsca w JPK to wieś Jaśliska oraz niewielki skansen w Zyndranowej.

Rezerwaty przyrody[edytuj]

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]