Ja’ad (moszaw)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ja’ad
יעד
Ilustracja
Ośrodek kultury w moszawie Ja’ad
Państwo  Izrael
Dystrykt Północny
Poddystrykt Akka
Samorząd Regionu Misgaw
Wysokość 253 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

617
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Ja’ad
Ja’ad
Ziemia32°52′43,98″N 35°14′33,27″E/32,878883 35,242575
Strona internetowa
Portal Portal Izrael

Ja’ad (hebr. יעד; ang. Ya'ad) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw Ja’ad jest położony na wysokości 253 metrów n.p.m. w północno-zachodniej części Dolnej Galilei. Leży na zachodnich zboczach wzgórz, które zamykają od zachodu Dolinę Sachnin. Okoliczny teren opada w kierunku zachodnim do wzgórz Zachodniej Galilei i dalej do równiny przybrzeżnej Izraela. Na wschód od moszaw teren opada do wadi strumienia Avid. Po stronie zachodniej są źródła strumieni Nelel i Aszlil, a na południu strumienia Segew. Okoliczne wzgórza porasta kompleks leśny Segew. W otoczeniu moszawu Ja’ad znajdują się miasta Karmiel, Sachnin i Tamra, miejscowości Sza’ab i Kabul, kibuc Jasur, moszaw Achihud, oraz wioski komunalne Curit, Szoraszim, Juwalim, Segew, Szechanija i Manof. Na północnym zachodzie jest położona strefa przemysłowa Bar-Lev, a na południowym wschodzie strefa przemysłowa Sachnin.

Podział administracyjny[edytuj | edytuj kod]

Ja’ad jest położony w Samorządzie Regionu Misgaw, w Poddystrykcie Akka, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Stałymi mieszkańcami moszawu są wyłącznie Żydzi. Tutejsza populacja jest świecka[1][2]:


Źródło danych: Central Bureau of Statistics.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie w miejscu tym znajdowała się arabska wioska Mi'ar[3]. Podczas arabskiego powstania w Palestynie (1936–1939) mieszkańcy Mi'ar wzięli udział w walkach przeciwko brytyjskim władzom Mandatu Palestyny. W ramach akcji odwetowej, w październiku 1938 roku brytyjskie oddziały prawie całkowicie zniszczyły wioskę[4]. Przyjęta 29 listopada 1947 roku Rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ nr 181 przyznała te tereny państwu arabskiemu[5]. Podczas wojny domowej w Mandacie Palestyny w 1948 roku w tym rejonie działały siły Arabskiej Armii Wyzwoleńczej, które paraliżowały żydowską komunikację w całej Galilei. W ramach akcji odwetowej, podczas I wojny izraelsko-arabskiej w dniu 20 czerwca 1948 roku izraelscy żołnierze wkroczyli do wioski Mi'ar, strzelając do wszystkich wieśniaków. Zabili w ten sposób 40 osób, a następnie zniszczyli prawie wszystkie domy. Wypędzeni wówczas mieszkańcy powrócili jednak do swojej wioski[6]. Następnie, w lipcu 1948 roku Izraelczycy przeprowadzili operację „Dekel, w trakcie której w dniu 15 lipca zajęli wioskę Mi'ar. Wysiedlono wówczas jej mieszkańców, a domy wyburzono[3].

Współczesny moszaw został założony w 1974 roku przez grupę absolwentów informatyki z uczelni Technion w Hajfie. Początkowo osada była położona na obrzeżu równiny przybrzeżnej, w pobliżu kibucu Jasur. W 1979 roku moszaw przeniósł się do dzisiejszej lokalizacji. Powstał w ramach rządowego projektu Perspektywy Galilei, którego celem było wzmocnienie pozycji demograficznej społeczności żydowskiej na północy kraju. Osada prezentowała unikatowy model połączenia rolnictwa z działalnością przemysłową, biznesową, ale także z nauką i badaniami naukowymi. Był to moszaw szitufi, który w 1991 roku po procesie częściowej prywatyzacji przekształcono w osadę społeczną (jiszuw kehilati). Istnieją plany rozbudowy wioski[7][8].

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Starsze dzieci są dowożone do szkoły podstawowej w wiosce Gilon[9].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie znajduje się ośrodek kultury z biblioteką. Z obiektów sportowych jest boisko do koszykówki.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest sklep wielobranżowy, synagoga oraz warsztat mechaniczny.

Turystyka[edytuj | edytuj kod]

Wokół moszawu rozciąga się duży kompleks leśny Segew, który jest dużą atrakcją turystyczną regionu. Wśród wzgórz wytyczono szlaki turystyczne oraz drogi rowerowe. Przy moszawie jest położony parking z miejscem piknikowym.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na różnorodnych usługach - firmy informatyczne, elektroniczne, architektoniczne, ale także hodowla kwiatów w szklarniach itp. Większość mieszkańców dojeżdża do pracy w pobliskich strefach przemysłowych.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na południe na drogę nr 805, którą jadąc na południowy wschód dojeżdża się do wioski Segew, skrzyżowania z drogą nr 784 i miasta Sachnin, lub jadąc na północny zachód dojeżdża się do skrzyżowania z drogą ekspresową nr 70 przy kibucu Jasur.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-06-05].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2013-06-05].
  3. a b Welcome To Mi'ar (ang.). W: Palestine Remembered [on-line]. [dostęp 2011-09-20].
  4. M. Hughes. The banality of brutality: British armed forces and the repression of the Arab Revolt in Palestine, 1936–39. „English Historical Review”. CXXIV (507). s. 314–354. 
  5. Oficjalna mapa podziału Palestyny opracowana przez UNSCOP (ang.). W: United Nations [on-line]. 1948. [dostęp 2013-06-07].
  6. Ilan Pappé: The Ethnic Cleansing of Palestine. London i New York: Oneworld, 2006, s. 150. ISBN 1-85168-467-0.
  7. Ya'ad (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2013-06-07].
  8. Ya'ad (hebr.). W: Rom Galil [on-line]. [dostęp 2013-06-07].
  9. Ya'ad (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2013-06-07].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]