Jaap van Zweden

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jaap van Zweden
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

12 grudnia 1960
Amsterdam

Pochodzenie

holenderskie

Instrumenty

skrzypce

Gatunki

muzyka poważna

Zawód

dyrygent, skrzypek

Powiązania

Filharmonia Nowojorska, Hong Kong Philharmonic Orchestra

Strona internetowa

Jaap van Zweden (ur. 12 grudnia 1960 w Amsterdamie) – holenderski dyrygent i skrzypek. Od 2012 jest dyrektorem muzycznym Hong Kong Philharmonic Orchestra, a od 2018 Filharmonii Nowojorskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Studiował grę na skrzypcach w Juilliard School pod kierunkiem Dorothy DeLay. W 1979, w wieku 18 lat, został jednym z dwóch koncertmistrzów Koninklijk Concertgebouworkest, będąc równocześnie najmłodszym skrzypkiem, który kiedykolwiek objął to stanowisko; pozostał na nim do 1995. Występował też jako solista z wieloma innymi orkiestrami[1][2].

Karierę dyrygencką rozpoczął w 1996 obejmując stanowisko pierwszego dyrygenta kolejno Nederlands Symfonieorkest w Amsterdamie, Het Residentie Orkest w Hadze oraz Antwerpskiej Orkiestry Symfonicznej, a następnie głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego holenderskiej Radio Filharmonisch Orkest (2005–2013). W latach 2008–2011 był dyrektorem muzycznym Antwerpskiej Orkiestry Symfonicznej, a w 2008–2018 Dallas Symphony Orchestra. Od 2012 jest dyrektorem muzycznym Hong Kong Philharmonic Orchestra, a od 2018 piastuje takie samo stanowisko również w Filharmonii Nowojorskiej[1][2].

Dyrygował gościnnie na trzech kontynentach takimi czołowymi orkiestrami, jak Orchestre de Paris, Orkiestra Gewandhaus w Lipsku, Filharmonicy Wiedeńscy, Filharmonicy Berlińscy i London Symphony Orchestra oraz Chicagowska Orkiestra Symfoniczna, Cleveland Orchestra i Los Angeles Philharmonic[2].

Van Zweden ma obszerną dyskografię, która zawiera wszystkie symfonie Beethovena, Brahmsa i Brucknera oraz II i III symfonię Mahlera. Jest także uznanym interpretatorem utworów Wagnera; nagrał Lohengrina, Śpiewaków norymberskich i Parsifala oraz drugą część Pierścienia NibelungaWalkirię[3].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Od 1983 van Zweden jest żonaty z Aaltje van Zweden-van Buuren, artystką specjalizującą się w edukacji artystycznej dzieci niepełnosprawnych. Mają córkę Annę Sophię i trzech synów: Daniela, Benjamina i Aleksandra; Benjamin jest autystyczny. W 1997 van Zwedenowie założyli fundację „Papageno”, której działalność skupia się na rozwoju dzieci i młodzieży z autyzmem, poprzez muzykoterapię. Fundacja prowadzi również centrum badawcze specjalizujące się we wczesnej diagnostyce i leczeniu autyzmu oraz analizie wpływu muzykoterapii na autyzm. Udostępnia też aplikację TEAM Papageno, umożliwiającą dzieciom autystycznym komunikowanie się ze sobą poprzez komponowanie muzyki[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jaap van Zweden – conductor, Concertgebouworkest [dostęp 2021-05-08] (ang. • niderl.).
  2. a b c d Jaap van Zweden – music director, New York Philharmonic [dostęp 2021-05-08] (ang.).
  3. New York Philharmonic names Jaap van Zweden as its new Music Director, Gramophone, 27 stycznia 2016 [dostęp 2021-05-08] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]