Jabłonowski Książę

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb z 1743 roku

Jabłonowskipolski herb książęcy, odmiana herbu Prus III nadany w Rzeszy niemieckiej.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Opisy stworzone zgodnie z klasycznymi zasadami blazonowania:

Herb z 1743: Tarcza dzielona w krzyż z polem sercowym. W tarczy sercowej, srebrnej, nakrytej mitrą książęcą, orzeł czarny o orężu złotym, na piersi z tarczą w romby srebrno-błękitne w skos w pięć rzędów (herb Bawarii); w polu I, czerwonym, półtora krzyża srebrnego (Prus I); w polu II, dwudzielnym w słup, z prawej czerwonym kosa srebrna, z lewej błękitnym połupodkowa srebrna, nad nimi półtorakrzyż srebrny (Prus III); w polu III, czerwonym, dwie wilczekosy srebrne złączone w dole (zmodyfikowany Prus II); w polu IV, błękitnym, noga zbrojna, zgięta w kolanie z ostrogą ku górze, stopa w prawo (Złotogoleńczyk). Nad tarczą nią trzy hełmy z trzema klejnotami: klejnot I: na mitrze książęcej orzeł dwugłowy, czarny; klejnot II: na koronie dziewięcioperłowej ramię zbrojne; klejnot III: na koronie dziewięciperłowej noga zbrojna jak w tarczy. Labry: na hełmie I i II czerwone, podbite srebrem; na hełmie III błękitne, podbite srebrem. Całość okryta namiotem heraldycznym czerwonym, podbitym gronostajem i przesznurowanym na bokach.

Herb z 1744: Tarcza dzielona w krzyż z tarczą sercową, którą stanowi wyżej opisany herb z wyłączeniem orła. W poleu V, srebrnym, orzeł czarny o uzbrojeniu złotym, w polu VI, błękitnym, tarcza srebrna z tarczą w kształcie rombu z herbem Bawarii, w polu VII srebrnym pas czerwony z trzema trójkątami u dołu u dwoma pasami u dołu, w polu VIII, czerwonym, rycerz złoty, zabijający takiegoż smoka skrzydlatego. Klejnoty jak w poprzednim. Trzymacze - dwa lwy złote. Tarcza okryta płaszczem gronostajowym, zwieńczonym mitrą.

Najwcześniejsze wzmianki[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy z herbów nadany 25 maja 1743 w Galicji z tytułem książęcym (fürst) Józefowi Aleksandrowi zu Jabłonow-von Jabłonowskiemu. Józef był wcześniej hrabią polskim, właścicielem księstwa ostrogskiego oraz wielu dóbr, spokrewnionym z wieloma domami panujących. Dyplom z tytułem i takim samym herbem otrzymał 30 kwietnia 1744 Stanisław Jabłonowski, wojewoda rawski. Rozszerzony herb otrzymał 4 lipca 1744 Jan Jabłonowski, hrabia i baron na Ostrogu, zasłużony w walkach z Turkami, urzędnik koronny.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

Jedna rodzina herbownych:

fürst zu Jabłonow-von Jabłonowski.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Sławomir Górzyński: Arystokracja polska w Galicji: studium heraldyczno-genealogiczne. Warszawa: DiG, 2009, s. 165-171. ISBN 978-83-7181-597-3.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]