Jabba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jabba
Jabba
Jabba the Hutt
Data urodzin 600 BBY
Data śmierci 4 ABY
Ranga Lider przestępczy
Planeta Nal Hutta, zamieszkały na Tatooine
Rasa Hutt
Przynależność Przestępca
Aktor Część IV:

Declan Mulholland
Część VI:
Larry Ward (głos)
Mike Edmonds (marionetkarz)
Toby Philpott (marionetkarz)
David Alan Barclay (marionetkarz)
Część I:
on sam (głos)

Jabba Desilijic Tiure (lub prościej: Jabba the Hutt, 600 BBY – 4 ABY) – fikcyjna postać z sagi filmowej George’a Lucasa Gwiezdne wojny. Należał do rasy Huttów i zajmował się działalnością przestępczą. Występował epizodycznie w części I i IV[1] oraz jako ważna postać w części VI i animowanych Wojen Klonów.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Przynajmniej od roku 32 BBY Jabba miał swoją siedzibę na Tatooine. Stamtąd zarządzał jedną z największych w Galaktyce siatek przestępczych – w większości przypadków jego organizacja musiała ustępować jedynie Czarnemu Słońcu.

Konflikt z Hanem Solo[edytuj | edytuj kod]

Na krótko przed wydarzeniami opisanymi w Nowej Nadziei Jabba wynajął przemytnika, Hana Solo, do przemytu przyprawy z Kessel. Gdy ten w wyniku intrygi musiał porzucić ładunek i salwować się ucieczką przed przedstawicielami Imperium, Jabba zażądał od niego zwrotu kosztów ładunku oraz obciążył karnymi odsetkami. Gdy Solo nie był w stanie spłacić długu, Jabba wysłał jego śladem łowców nagród. Najpierw był to Greedo, później – gdy nagroda za głowę Hana urosła do niespotykanych wcześniej rozmiarów – między innymi Boba Fett.

Solo kilkakrotnie usiłował dojść z Jabbą do porozumienia, a także spłacić długi, jednak nie udawało się to. W końcu Solo został zdradzony przez Lando Calrissiana na bespińskim Mieście w Chmurach i wpadł w ręce Lorda Vadera, który ostatecznie przekazał go – zamrożonego w karbonicie – Fettowi. W ten sposób Jabba wszedł w posiadanie zamrożonego przemytnika, którego zawiesił w swojej siedzibie.

Związani z Hanem Rebelianci zorganizowali jednak próbę odbicia przyjaciela z rąk gangstera. Jako pierwsza na ratunek Solo ruszyła Leia wraz z Chewbaccą, jednak Jabba schwytał ich i uczynił z księżniczki swoją niewolnicę. Następnie negocjacji podjął się Luke Skywalker. Nie udały się one, a na dodatek Jedi podczas próby usunięcia go przez Hutta uśmiercił jego ulubioną bestię – Rancora. Jabba podjął ostatecznie decyzję o wrzuceniu związanych z Hanem spiskowców oraz jego samego do położonej na pustyni jamy Sarlacca. Nie udało się to – podczas gdy Han, Luke i Chewbacca walczyli z podwładnymi Jabby, Leia udusiła go łańcuchem, którym była przykuta do jego tronu.

Jabba w kulturze masowej[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W części IV tylko w Edycji Specjalnej z roku 1997. W oryginale sceny z udziałem Jabby nie ma – wraz z wejściem do kin Edycji Specjalnej Jabba został do porzuconej w latach 70. sceny na lądowisku nr 94 dodany komputerowo.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]