Jacek Kopciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Jacek Kopciński
Data urodzenia

1965

doktor habilitowany nauk humanistycznych
Specjalność: historia i teoria literatury polskiej, teatrologia, literaturoznawstwo
Doktorat

13 maja 1997

Habilitacja

16 lutego 2010[1]

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Jacek Dariusz Kopciński (ur. 1965) – polski historyk literatury, dramatolog i krytyk teatralny, dr hab.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Od 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika „Teatr”. Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Badań nad Teatrem i Filmem[2], w latach 2011-2016 współpracownik Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie[3]. Współpracuje także z Kolegium Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego. W IBL PAN kieruje Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym.

Wydał między innymi:

  • Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego (1997),
  • Którędy do wyjścia? Szkice i rozmowy teatralne (2002)
  • Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta (2008), monografię radiowej i teatralnej twórczości poety.
  • Powrót 'Dziadów' i inne szkice teatralne (2016), poświęconą m.in. inscenizacjom dramatu romantycznego w polskim teatrze współczesnym.
  • Wybudzanie. Dramat polski. Interpretacje (2018), w której zebrał szkice na temat polskiej dramaturgii najnowszej i powojennej (m.in. sztuki Sikorskiej-Miszczuk, Rudzkiej, Kochana, Tomczyka, Grabowskiego, Pałygi, Iredyńskiego, Głowackiego, Łukosza), a także zaprezentował własną koncepcję lektury i interpretacji tekstu dramatycznego.

W 2013 roku ukazał się w jego wyborze i opracowaniu pierwszy tom antologii Transformacja. Dramat polski po 1989 roku (Wydawnictwo IBL), zawierający dziesięć najważniejszych dramatów lat 90. XX wieku (m.in. Miłość na Krymie Sławomira Mrożka i Dzień świra Marka Koterskiego). Rok później został opublikowany tom II antologii, w którym znalazło się jedenaście najciekawszych dramatów współczesnych (m.in. Norymberga Wojciecha Tomczyka i Popiełuszko Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk). Jest także redaktorem naukowym serii Dramat polski. Reaktywacja razem z Arturem Grabowskim), w której ukazały się tomy dramatów, m.in. Stanisława Grochowiaka, Mieczysława Piotrowskiego, Janusza Krasińskiego, Anny Świrszczyńskiej, Mariana Pankowskiego, Ireneusza Iredyńskiego i Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo IBL).

Jest autorem podręcznika do nauczania literatury XX wieku w liceum i technikum Przeszłość to dziś. Literatura. Język. Kultura. Wiek XX (nowe, poprawione wydanie w 2008 roku). W latach 2005-2009 współpracował z TVP Kultura. W 2009 roku w 2 Programie TVP prowadził autorski program Kwartet Literacki. Od 2009 roku jest członkiem Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie prowadzi cykl seminariów interdyscyplinarnych Dramat Polski. Reaktywacja poświęcony polskiej dramaturgii powojennej i współczesnej. Raz w roku organizuje tam Maraton Słuchowisk „NASŁUCHIWANIE”. Taką nazwę nosi też konkurs na oryginalny dramat radiowy, który od 2018 organizuje w radiowej „Trójce”. Publikuje w „Teatrze”, „Dialogu”, „Tekstach Drugich”, „Załączniku Kulturoznawczym” (UKSW). W miesięczniku „Teatr” ma stały felieton Widok z Koziej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr hab. Jacek Dariusz Kopciński, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [online] [dostęp 2022-12-30].
  2. Jacek Kopciński, prof. UKSW dr hab. | Wydział Nauk Humanistycznych, www.wnh.uksw.edu.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  3. Pedagodzy — Akademia Teatralna, akademia.at.edu.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).