Jacek Kopciński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jacek Kopciński (ur. 1965) – polski historyk literatury, dramatolog i krytyk teatralny, dr hab. Od 2006 roku redaktor naczelny miesięcznika "Teatr". Profesor Instytutu Badań Literackich PAN, Uniwersytetu im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, gdzie kieruje Katedrą Badań nad Teatrem i Filmem[1], w latach 2011-2016 współpracownik Wydziału Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie[2]. Współpracuje także z Kolegium "Artes Liberales" Uniwersytetu Warszawskiego. W IBL PAN kieruje Ośrodkiem Badań nad Polskim Dramatem Współczesnym.

Wydał między innymi:

  • "Gramatyka i mistyka. Wprowadzenie w teatralną osobność Mirona Białoszewskiego" (1997),
  • "Którędy do wyjścia? Szkice i rozmowy teatralne" (2002)
  • "Nasłuchiwanie. Sztuki na głosy Zbigniewa Herberta" (2008), monografię radiowej i teatralnej twórczości poety.
  • "Powrót 'Dziadów' i inne szkice teatralne" (2016), poświęconą m.in. inscenizacjom dramatu romantycznego w polskim teatrze współczesnym.
  • "Wybudzanie. Dramat polski. Interpretacje (2018), w której zebrał szkice na temat polskiej dramaturgii najnowszej i powojennej (m.i. sztuki Sikorskiej-Miszczuk, Rudzkiej, Kochana, Tomczyka, Grabowskiego, Pałygi, Iredyńskiego, Głowackiego, Łukosza), a także zaprezentował własną koncepcję lektury i interpretacji tekstu dramatycznego.

W 2013 roku ukazał się w jego wyborze i opracowaniu pierwszy tom antologii "Transformacja. Dramat polski po 1989 roku" (Wydawnictwo IBL), zawierający dziesięć najważniejszych dramatów lat 90. XX wieku (m.in. "Miłość na Krymie" Sławomira Mrożka i "Dzień świra" Marka Koterskiego). Rok później został opublikowany tom II antologii, w którym znalazło się jedenaście najciekawszych dramatów współczesnych (m.in. "Norymberga" Wojciecha Tomczyka i "Popiełuszko" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk). Jacek Kopciński jest także redaktorem naukowym serii "Dramat polski. Reaktywacja" 9razem z Arturem Grabowskim), w której ukazały się tomy dramatów, m.in. Stanisława Grochowiaka, Mieczysława Piotrowskiego, Janusza Krasińskiego, Anny Świrszczyńskiej, Mariana Pankowskiego, Ireneusza Iredyńskiego i Jarosława Marka Rymkiewicza (Wydawnictwo IBL).

Jacek Kopciński jest także autorem podręcznika do nauczania literatury XX wieku w liceum i technikum "Przeszłość to dziś. Literatura. Język. Kultura. Wiek XX" (nowe, poprawione wydanie w 2008 roku). W latach 2005-2009 współpracował z TVP Kultura. W 2009 roku w 2 Programie TVP prowadził autorski program "Kwartet Literacki". Od 2009 roku jest członkiem Kapituły Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. W Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie prowadzi cykl seminariów interdyscyplinarnych "Dramat Polski. Reaktywacja" poświęcony polskiej dramaturgii powojennej i współczesnej. Raz w roku organizuje tam Maraton Słuchowisk "NASŁUCHIWANIE". Publikuje w "Teatrze", "Dialogu", "Tekstach Drugich", "Załączniku Kulturoznawczym" (UKSW). W miesięczniku "Teatr" ma stały felieton "Widok z Koziej".


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jacek Kopciński, prof. UKSW dr hab. | Wydział Nauk Humanistycznych, www.wnh.uksw.edu.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).
  2. Pedagodzy — Akademia Teatralna, akademia.at.edu.pl [dostęp 2017-11-24] (pol.).