Jacek Maria Stokłosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Jacek Maria Stokłosa (ur. 2 lipca 1944 w Krakowie) – grafik i fotografik polski, zajmujący się również grafiką użytkową i wystawiennictwem.

Studiował na Wydziałach Form Przemysłowych i Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom na Wydziale Grafiki, 1972). Związany ze środowiskiem krakowskiej Galerii Krzysztofory i warszawskiej Galerii Foksal. Począwszy od spektaklu Wariat i zakonnica w 1963 r. przez wiele lat występował jako aktor w teatrze Cricot 2 Tadeusza Kantora. Uczestniczył w licznych wędrówkach teatru, dokumentował pracę jego twórcy (zbiór fotografii z lat 1963-1990 stanowi zapis sztuki), a także prywatności Tadeusza Kantora. W 1967 r., wspólnie z Lesławem Janickim i Wacławem Janickim, założył Drugą Grupę. Wykładowca na Wydziale Grafiki ASP w Krakowie (fotografia cyfrowa i przetwarzanie komputerowe), członek i późniejszy prezes oddziału krakowskiego Związku Polskich Artystów Plastyków przez dwie kadencje (1996-2002). Radny Dzielnicy V miasta Krakowa przez trzy kadencje (1992-2002). Od 2002 roku pełni funkcję Głównego Plastyka Miasta Krakowa.

Członek Związku Polskich Artystów Fotografików - członek Zarządu Okręgu. Członek Towarzystwa Przetwarzania Obrazów; zasiada również w jury konkursu szopek krakowskich.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]