Jacek Milewski (pedagog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacek Milewski
Data urodzenia 1966
Zawód nauczyciel, pisarz

Jacek Milewski (ur. w 1966) – polski nauczyciel, dziennikarz i pisarz, współzałożyciel (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim) i w latach 1993-2009 dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej (Parafialna Szkoła Romska w Suwałkach) działającej od 1993[1]. Autor publikacji i programów telewizyjnych o tematyce cygańskiej, świecki teolog. Jest też dziennikarzem i wieloletnim współpracownikiem oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku. We wrześniu 2009 ks. Jarema Sykulski, który po śmierci ks. Jerzego Zawadzkiego objął parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Suwałkach, zwolnił Milewskiego z posady dyrektora szkoły[2].

W 2008 Milewski wydał zbiór poświęconych Cyganom opowiadań pt. „Dym się rozwiewa[3]. W październiku 2009 otrzymał za książkę nagrodę literacką im. Beaty Pawlak. Przyznawana jest ona za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało, że książka Milewskiego przedstawia „nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki”.

W polskiej literaturze Romowie byli dotąd albo brudnymi żebrakami albo uwodzili śpiewem i tańcem przy ognisku. Książka Jacka Milewskiego jest bez wątpienia przełomowa, gdyż pokazuje Romów zupełnie inaczej: jako uczestników tej samej, "naszej" codzienności – przed telewizorem, ekranem komputera, w szkole i szpitalu. To opowieść o sąsiadach, a nie o obcych. A swoich sąsiadów znać wypada. Dlatego gorąco zachęcam do lektury – stwierdził w recenzji "Dym się rozwiewa" prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kultury UAM w Poznaniu, eseista i autor programów telewizyjnych[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]