Jacek Milewski (pedagog)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy pisarza i nauczyciela. Zobacz też: inne osoby o tym imieniu i nazwisku.
Jacek Milewski
Data urodzenia 1966
Zawód, zajęcie pisarz

Jacek Milewski (ur. 28 czerwca 1966 w Suwałkach) – polski pisarz, dziennikarz i nauczyciel. Współzałożyciel (razem z księdzem Jerzym Zawadzkim) i w latach 1993–2009 dyrektor jedynej w Polsce szkoły romskiej (Parafialna Szkoła Romska w Suwałkach) działającej od 1993[1]. Autor publikacji i programów telewizyjnych o tematyce cygańskiej, świecki teolog. Jest też dziennikarzem i wieloletnim współpracownikiem oddziału Telewizji Polskiej w Białymstoku.

Autor zbiorów opowiadań o Cyganach pt. „Dym się rozwiewa[2] (Zysk i S-ka, 2008) i „Chyba za nami nie traficie” (W.A.B., 2013). Laureat nagrody nagrody literackiej im. Beaty Pawlak za książkę „Dym się rozwiewa” w 2009 roku. Przyznawana jest ona za publikacje na temat innych kultur, religii i cywilizacji. Jury w uzasadnieniu werdyktu napisało, że książka Milewskiego przedstawia „nieznany świat, który jest tuż, obok, na wyciągniecie ręki”. Książka była również finalistką Nagrody Mediów Publicznych „Cogito”.

W polskiej literaturze Romowie byli dotąd albo brudnymi żebrakami albo uwodzili śpiewem i tańcem przy ognisku. Książka Jacka Milewskiego jest bez wątpienia przełomowa, gdyż pokazuje Romów zupełnie inaczej: jako uczestników tej samej, „naszej” codzienności – przed telewizorem, ekranem komputera, w szkole i szpitalu. To opowieść o sąsiadach, a nie o obcych. A swoich sąsiadów znać wypada. Dlatego gorąco zachęcam do lektury – stwierdził w recenzji „Dym się rozwiewa” prof. Waldemar Kuligowski, antropolog kultury UAM w Poznaniu, eseista i autor programów telewizyjnych[3].

Tłumaczył dialogi na cygański i uczył tego języka polskich aktorów przy realizacji filmu „Papusza” w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauzego.

Mieszka w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]