Jacek Olter

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy Jacka Oltera (1972-2001). Zobacz też: Jacek Olter (album).
Jacek Olter
Data i miejsce urodzenia 19 stycznia 1972
Piła
Data i miejsce śmierci 6 stycznia 2001
Gdańsk
Instrumenty perkusja
Gatunki jazz, yass
Zawód muzyk, perkusista
Powiązania Miłość, Kury, Łoskot, Trupy, NRD, The Users, Groovekojad, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Adam Pierończyk

Jacek Olter właściwie Jacek Tomaszewicz[1] (ur. 19 stycznia 1972 w Pile[2][3], zm. 6 stycznia 2001 w Gdańsku[4]) – polski muzyk jazzowy, perkusista, związany ze środowiskiem yassu.

Współpracował m.in. z zespołami Miłość, Kury, Łoskot, Trupy, NRD, The Users i Groovekojad, z Janem „Ptaszynem” Wróblewskim czy Adamem Pierończykiem.

Życiorys[edytuj]

Szkołę muzyczną I stopnia ukończył w rodzinnej Pile. Od 1990 mieszkał w Gdańsku, gdzie rozpoczął naukę w szkole muzycznej II stopnia i poznał trójmiejskich muzyków yassowych. W 1993 razem z Olem Walickim i Leszkiem Możdżerem nagrali muzykę Zbigniewa Preisnera do filmu Louisa Malle’a Skaza.

Przez ostatnie cztery lata życia Jacek Olter cierpiał na chorobę maniakalno-depresyjną[5]. Zginął śmiercią samobójczą i został pochowany na pilskim Cmentarzu Komunalnym[6].

W 2006 została wydana płyta Jacek Olter, zawierająca nowe utwory powstałe w oparciu o archiwalne ścieżki perkusyjne Oltera, wykonywane z udziałem kilkudziesięciu różnych artystów. Płyta DVD zawiera również film dokumentalny Olter.

Dyskografia[edytuj]

Przypisy