Jacek Taylor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacek Taylor
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

25 września 1939
Poznań

Kierownik Urzędu do Spraw Kombatantów
i Osób Represjonowanych
Okres

od 1997
do 2001

Poprzednik

Adam Dobroński

Następca

Jerzy Woźniak

Odznaczenia
Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski

Jacek Edward Taylor (ur. 25 września 1939 w Poznaniu) – polski prawnik i polityk, poseł na Sejm I i II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn poznańskiego adwokata Leona Taylora i Zofii z domu Rubach, wnuk Edwarda Taylora. Ukończył w 1962 studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Po zaliczeniu aplikacji adwokackiej rozpoczął prywatną praktykę zawodową. W latach 1968–1991 praktykował w Gdańsku jako adwokat. Od 1978 współpracował z opozycją demokratyczną, najpierw WZZ, następnie NSZZ „Solidarność”. Należał do Stowarzyszenia Opieki nad Więźniami „Patronat”. Po 13 grudnia 1981 kilka miesięcy ukrywał się, następnie wrócił do wykonywania zawodu adwokata, udzielając się jako obrońca w procesach politycznych.

Brał udział w obradach Okrągłego Stołu w podzespole do spraw reformy prawa i sądów. W latach 1991–1997 był posłem na Sejm I i II kadencji z listy Unii Demokratycznej. W rządzie Jerzego Buzka z rekomendacji Unii Wolności objął stanowisko kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, które pełnił do 2001. Następnie pracował jako prokurator Prokuratury Apelacyjnej w Gdańsku (2001–2004). W 2004 przeszedł w stan spoczynku.

W lutym 2008 został przedstawicielem ministra skarbu państwa w radzie Fundacji „Polsko-Niemieckie Pojednanie”. W kwietniu 2009 zasiadł w radzie nadzorczej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego w Warszawie – Jacek Taylor był bliskim przyjacielem Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

W 2011 prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]