Jacek Urbaniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Urbaniak
Ilustracja
Jacek Urbaniak, 2010.
Data i miejsce urodzenia 12 października 1949
Warszawa
Instrumenty obój, rożek angielski, pomort, cornamusa, flety proste, okaryny, fujarki
Gatunki muzyka dawna
Zawód instrumentalista, kompozytor, dziennikarz muzyczny
Aktywność od 1974
Powiązania Ars Nova
Zespoły
Opera w Oslo, Warszawska Opera Kameralna, Filharmonia Narodowa w Warszawie, Ars Nova
Odznaczenia
Srebrny Krzyż Zasługi Brązowy Krzyż Zasługi Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Jacek Urbaniak (ur. 12 października 1949 w Warszawie) – polski muzyk, instrumentalista, specjalizujący się w instrumentach dętych drewnianych i muzyce dawnej, lider zespołu Ars Nova, kompozytor.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 1974 studiował w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w zakresie gry na oboju i flecie prostym. Grał na oboju w orkiestrze Opery w Oslo, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Instrumentami historycznymi zajmował się od 1980. W 1981 objął kierownictwo zespołu Ars Nova.

W 1993-1996 prowadził ok. 100 audycji radiowych o muzyce dawnej. Od 1995 współpracuje z wieloma reżyserami teatralnymi i filmowymi. Poza tym jest jurorem konkursów muzyki dawnej, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.

J.U. jest uważany za jednego z pionierów ruchu muzyki dawnej w Polsce, który stał się częścią europejskiego i światowego nurtu odrodzenia twórczości sprzed wieków. Jego podejście do utworów dawnych jako źródła muzyki żywej, którą można na nowo interpretować przy zachowaniu swoistych kanonów estetycznych budzi niekiedy sprzeciw purystów, jednak wzbudza zazwyczaj uznanie publiczności[potrzebny przypis]. J.U. zajmuje się też aranżacją muzyki ludowej oraz kompozycją.

Instrumentarium[edytuj | edytuj kod]

Jacek Urbaniak podczas koncertu zespołu Ars Nova. Zamek Królewski w Warszawie, 2006.

Artysta gra na instrumentach dętych drewnianych:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]