Jacek Urbaniak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacek Urbaniak

Jacek Urbaniak (ur. 12 października 1949 w Warszawie) – polski muzyk, instrumentalista, specjalizujący się w instrumentach dętych drewnianych i muzyce dawnej, lider zespołu Ars Nova, kompozytor.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

W 1974 studiował w Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie w zakresie gry na oboju i flecie prostym. Grał na oboju w orkiestrze Opery w Oslo, Warszawskiej Opery Kameralnej i Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Instrumentami historycznymi zajmował się od 1980 roku. W 1981 objął kierownictwo zespołu Ars Nova.

W latach 1993-1996 prowadził około 100 audycji radiowych o muzyce dawnej. Od 1995 współpracuje z wieloma reżyserami teatralnymi i filmowymi. Poza tym jest jurorem konkursów muzyki dawnej, współzałożycielem Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej, dyrektorem artystycznym Festiwalu Muzyki Dawnej Polskiego Towarzystwa Muzyki Dawnej na Zamku Królewskim w Warszawie.

Jacek Urbaniak jest uważany za jednego z pionierów ruchu muzyki dawnej w Polsce, który stał się częścią europejskiego i światowego nurtu odrodzenia twórczości sprzed wieków. Jego podejście do utworów dawnych jako źródła muzyki żywej, którą można na nowo interpretować przy zachowaniu swoistych kanonów estetycznych budzi niekiedy sprzeciw purystów, jednak wzbudza zazwyczaj uznanie publiczności. Jacek Urbaniak zajmuje się też aranżacją muzyki ludowej oraz kompozycją

Instrumentarium[edytuj | edytuj kod]

Jacek Urbaniak podczas koncertu zespołu Ars Nova

Jacek Urbaniak gra na instrumentach dętych drewnianych:

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]