Jack Daniel’s

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jack Daniel Distillery, Lem Motlow Prop, Inc.
Ilustracja
Jack Daniel’s Old No. 7
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Tennessee

Siedziba

Lynchburg

Data założenia

1875

Forma prawna

jednostka zależna

Położenie na mapie Tennessee
Mapa konturowa Tennessee, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Siedziba Jack Daniel Distillery, Lem Motlow Prop, Inc.”
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Siedziba Jack Daniel Distillery, Lem Motlow Prop, Inc.”
Ziemia35°17′05,0000″N 86°22′05,0000″W/35,284722 -86,368056
Strona internetowa

Jack Daniel’samerykańska Tennessee whiskey produkowana od 1866 roku, najstarsza amerykańska whiskey. Filtrowanie przez 3-metrową warstwę klonowego węgla drzewnego przez okres około 10 dni[1] nadaje jej łagodny smak[potrzebny przypis].

Whiskey została wynaleziona przez Jaspera Newtona „Jacka” Daniela w destylarni w małej miejscowości Lynchburg, w stanie Tennessee w USA. Jego przedsiębiorstwo zarejestrowana przez niego jest pierwszą i najstarszą oficjalnie zarejestrowaną destylarnią w Stanach Zjednoczonych.

Alkohol rozlewany jest w charakterystycznych butelkach z czarną etykietką, najczęściej o pojemności 0,5, 0,7 lub 1 litra (rzadziej spotykane są inne pojemności)[potrzebny przypis]. Kształt butelek jest zbliżony do prostopadłościanu z szyjką.

Obecnie marka ta obok marki Finlandia jest własnością amerykańskiej Brown-Forman Corporation[2].

Jack Daniel’s Single Barrel[edytuj | edytuj kod]

Odmiana Jacka Daniela z wyższej półki, wprowadzona do sprzedaży w 1997 roku, powstała z myślą o zamożnych i wymagających konsumentach. Jedna butelka Jack Daniel’s Single Barrel zawiera whiskey pochodzącą tylko z jednej beczki, co pozwala koneserom wyczuć subtelne różnice w smaku pomiędzy whiskey pochodzącymi z różnych beczek. Do Single Barrel wybiera się beczki leżakujące na najwyższych półkach w magazynie, gdzie dobowe i roczne zmiany temperatur i wilgotności są największe. Dzięki temu do napoju dostaje się najwięcej smaków i aromatów z drewna beczki.

Sosy[edytuj | edytuj kod]

Szkockie przedsiębiorstwo Baxters wprowadziła na rynek także serię sosów do mięs i potraw z grilla na licencji i pod nazwą Jack Daniel’s. Zawierają one 1% oryginalnej whiskey Old No. 7[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Biedronka Czas na toast 8.08-20.08.2022, s. 23.
  2. Wojciech Orliński Produkt plejsment, Gazeta Wyborcza Duży Format 12 maja 2016.
  3. Strona o sosach jackdanielsbbqsauces.com (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]