Jack Markell

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jack Markell
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

26 listopada 1960
Newark

Gubernator Delaware
Okres

od 20 stycznia 2009
do 17 stycznia 2017

Przynależność polityczna

Partia Demokratyczna

Poprzednik

Ruth Ann Minner

Następca

John C. Carney

podpis

Jack Markell (ur. 26 listopada 1960 w Newark) – amerykański polityk, członek Partii Demokratycznej. Od 20 stycznia 2009 do 17 stycznia 2017 pełnił urząd gubernatora stanu Delaware.

Ukończył studia ekonomiczne na Brown University, a następnie uzyskał dyplom MBA na University of Chicago. Po studiach rozpoczął karierę w biznesie. Pracował w banku First Chicago Corporation, firmie doradczej McKinsey and Co., a także w firmie Comcast, będącej czołowym amerykańskim operatorem telewizji kablowej. Bezpośrednio przed przejściem do polityki był wiceprezesem spółki telekomunikacyjnej Nextel.

W 1998 został wybrany na stanowisko skarbnika stanowego Delaware. W 2002 i 2006 uzyskiwał reelekcje. W połowie 2007 ogłosił zamiar ubiegania się o urząd gubernatora, w miejsce przechodzącej na emeryturę Ruth Ann Minner. Delaware jest stanem tradycyjnie zdominowanym przez Demokratów, dlatego od właściwych wyborów ważniejszy był wynik prawyborów w łonie tej partii. Markell pokonał w nich faworyzowanego początkowo wicegubernatora Johna Carneya. Następnie bez większych trudności wygrał z kandydatem Republikanów, Williamem Swainem Lee. Markell jest również aktualnym przewodniczącym Stowarzyszenia Gubernatorów Demokratów.

Jest żonaty i ma dwoje dzieci. Wyznaje judaizm.

Będąc gubernatorem stanu Delaware zezwolił na przeprowadzenie dwóch egzekucji skazanych na śmierć morderców.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]