Jack Torrance

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

John Daniel „Jack” Torrance – postać fikcyjna, bohater powieści Lśnienie Stephena Kinga z 1977. W filmowej adaptacji książki w reżyserii Stanleya Kubricka z 1980 został zagrany przez Jacka Nicholsona, a w miniserialu z 1997 przez Stevena Webera[1].

W 2003 American Film Institute umieścił Torrance’a (granego przez Nicholsona) na 25 miejscu listy największych czarnych charakterów kina wszech czasów (zobacz artykuł AFI 100 Lat... Bohaterowie i złoczyńcy)[2].

Charakterystyka postaci[edytuj | edytuj kod]

Jack Torrance urodził się w rodzinie patologicznej. Jego ojciec bił zarówno swoją żonę, jak i dzieci. Mimo to mały Jack, nieświadomy problemów ojca z alkoholem, kochał go. W szkole nie powodziło mu się w nauce, był uczniem zawadiackim, aczkolwiek utalentowanym w sportach i przystojnym. W dorosłym życiu zajął się nauką o języku i pisaniem. Dostał posadę w szkole jako wykładowca. W tym też okresie poznał i ożenił się z Wendy. Wkrótce parze urodził się syn, Danny. Jednak i w tym okresie Jack popadł w alkoholizm. Po tym, jak złamał rękę synowi, Wendy rozważała rozwód, a po konflikcie z byłym uczniem został wydalony z pracy. Gdy jechał, wraz z Alem Schockleyem, potrącił cyklistę, lecz nie odnaleźli ciała. Po tym wydarzeniu obaj przestali pić. Al zrobił karierę w hotelu Panorama, gdzie w końcu dał Jackowi posadę jako nadzorcy w sezonie zimowym. Jackowi wszystko układało się na przyszłość, dopóki nie osiadł w Panoramie. Prześladujące go duchy hotelu i inne zjawiska paranormalne doprowadziły go do obłędu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jack Torrance (Character) (ang.). imdb.com. [dostęp 2011-10-27].
  2. AFI's 100 YEARS...100 HEROES & VILLAINS (ang.). afi.com. [dostęp 2011-11-01].