Jacopo Sadoleto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jacopo Sadoleto
Kardynał prezbiter
Ilustracja
Kraj działania  Państwo Kościelne
Data i miejsce urodzenia 12 lipca 1477
Modena
Data i miejsce śmierci 18 października 1547
Rzym
biskup Carpentras
Okres sprawowania 1517-1547
Wyznanie katolicyzm
Kościół rzymskokatolicki
Kreacja kardynalska 22 grudnia 1536
Paweł III
Kościół tytularny S. Callisto
S. Balbina
S. Pietro in Vincoli

Jacopo Sadoleto (ur. 12 lipca 1477 w Modenie, zm. 18 października 1547 w Rzymie) – sekretarz papieża Leona X, a następnie Klemensa VII, biskup Carpentras w Prowansji od roku 1517), kardynał od roku 1536.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Sadoleto był przede wszystkim dyplomatą, znakomitym mówcą i poetą. Był tolerancyjny i przeciwny prześladowaniom protestantów. W swojej diecezji nie dopuścił do rozwijania się kalwinizmu, ale też ich nie prześladował. Gościnnie przyjął waldensów – uciekinierów krwawych prześladowań w Merindol i Cabrieres w roku 1545.

Sadoleto był znany ze swej prawości, jednak nie ustrzegł się powszechnego wówczas grzechu cudzołóstwa. Należał do częstych gości Imperii, luksusowej kurtyzany rzymskiej, w której – według relacji F. Lancelotti – był szalenie zakochany i z którą miał córkę. Jednak Imperia ojcostwo swej córki przyznała bogatszemu wielbicielowi.

Nazwisko Sadoleto obecnie znane jest głównie ze sporu literackiego z Kalwinem. W 1539 r. Sadoleto napisał list do mieszkańców Genewy, starając się ich nakłonić do powrotu na łono Kościoła rzymskokatolickiego. W liście tym, nie wymieniając nazwiska Kalwina, oczernił reformatorów, oskarżając ich o kierowanie się niskimi pobudkami, szerzenie niepokojów i niszczenie Kościoła. Kalwin w bardzo krótkim czasie odpowiedział na list Sadoleta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Chłędowski, Rzym – Ludzie Odrodzenia, Warszawa 1957.
  • Philip Schaff, History of the Christian Church, vol. VIII, Grand Rapids 1994 (reprint).
  • Sadoleto, Jacopo (ang.). The Cardinals of the Holy Roman Church. [dostęp 2013-05-15].