Jacques Ehrlich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Jacques Ehrlich
19 zwycięstw
podporucznik pilot podporucznik pilot
Data i miejsce urodzenia 5 października 1893
Paryż, Francja
Data i miejsce śmierci 10 sierpnia 1953
Paryż, Francja
Przebieg służby
Lata służby od 1913
Siły zbrojne French-roundel.svg - Aéronautique Militaire
Jednostki SPA 154
Główne wojny i bitwy I wojna światowa
Odznaczenia
Medal Wojskowy (Francja) Krzyż Wojenny 1914-1918 (Francja)

Jacques Louis Ehrlich (ur. 5 października 1893 w Paryżu, zm. 10 sierpnia 1953) – francuski as myśliwski z czasów I wojny światowej. Osiągnął 19 zwycięstw powietrznych (z czego 18 to balony). Należał do zaszczytnego grona pilotów z tytułem Balloon Buster.

Powołany do wojska w 1913 roku – na początku w piechocie. Przeniesiony do lotnictwa po paru miesiącach, jednak dyplom pilota myśliwskiego uzyskał dopiero w maju 1917 po szkoleniu w Pau. Otrzymał przydział do SPA 154. Była to jednostka specjalizująca się w niszczeniu balonów i atakach na cele naziemne, działała w sektorze III Armii francuskiej. W czasie jednego z ataków na okopy niemieckie samolot Ehrlicha został ciężko uszkodzony, a on sam dwukrotnie ranny, jednak udało mu się wylądować szczęśliwie na lotnisku.

Pierwsze zwycięstwo odniósł 30 czerwca 1918 niszcząc balon nad Beuvardes. W zestrzeleniu mieli również udział Michel Coiffard i podoficer artylerii Barbreau. 17 listopada konto Ehrlicha wzrosło do 8 zwycięstw. W połowie sierpnia dowódca wysłał jednak Ehrlicha na urlop z powodu wyczerpania psychicznego. Do jednostki wrócił po miesiącu.

15 września w ciągu trzech minut zapalił trzy Dracheny. Trzy dni później razem z Petitem i Peillardem zaatakowali kolejny balon nad Brimont. Zapalili go dopiero za trzecim podejściem. Jednak w czasie powrotu do bazy, Spady zostały zaatakowane przez 11 Fokkerów D.VII z Jagdstaffel 66. Ehrlich i Petit zostali zestrzeleni i wzięci do niewoli.

Jacques Ehrlich trzy dni przed swoim zestrzeleniem był nominowany do Legii Honorowej.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]