Jade Empire

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Jade Empire
Producent BioWare (Xbox)
LTI Gray Matter (PC)
Wydawca Microsoft Game Studios (Xbox)
2K Games (PC)
Valve Corporation
Dystrybutor CD Projekt
Data wydania Xbox
North America 12 kwietnia 2005
Europe 22 kwietnia 2005
Japan 16 czerwca 2005
Australia 30 czerwca 2005
PC
North America 26 lutego 2007
Europe 2 marca 2007
Australia 2 marca 2007
Ziemia 27 lutego 2007 (Steam)
Xbox Originals
21 lipca 2008
Gatunek aRPG
Tryby gry gra jednoosobowa
Kategorie wiekowe ESRB: Mature
PEGI: 16+
OFLC: Mature
USK: 16+
Wymagania sprzętowe
Platforma Xbox, Windows
Nośniki DVD-DL, download
Wymagania

Windows XP, Pentium 4 1,8 GHz lub Athlon XP 1800+, 512 MB RAM, 1x DVD, 8 GB miejsca na dysku twardym, GeForce 6200 lub Radeon 9500 (wymagana zgodność z Shader model 2.0), karta dźwiękowa zgodna z DirectX 9.0

Kontrolery kontroler Xbox
klawiatura
mysz

Jade Empire (ang. Jadeitowe Cesarstwo lub Jadeitowe Imperium) – komputerowa gra fabularna z elementami akcji stworzona przez BioWare na konsolę Microsoftu Xbox oraz później dostosowana do konsoli Xbox 360 i dostępna do kupienia na Xbox Live Marketplace (Xbox Original). Dwa lata po premierze edycji na platformę Xbox gra została wydana na komputery osobiste jako Edycja Specjalna. Akcja gry rozgrywa się w świecie przypominającym Chiny. Walki toczone są w czasie rzeczywistym przy użyciu różnych stylów walki. Dzięki życiowej energii postaci, Chi, postać gracza może leczyć rany.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

W Jade Empire gracz wciela się w jednego z uczniów szkoły sztuk walki w odległej wiosce Dwie Rzeki, prowadzonej przez Mistrza Li. Niedługo po ukończeniu szkolenia zostaje ona zaatakowana przez bandytów, a Mistrz Li zostaje porwany. Bohater ma za zadanie uratować swojego mistrza.

Postacie[edytuj | edytuj kod]

  • Gwiazda Zaranna – przyjaciółka głównego bohatera, wraz z nim uczy się u Mistrza Li w Dwóch Rzekach. Jest obdarzona wyjątkowymi umiejętnościami, które pozwalają jej wyczuwać pobliskie duchy. Gwiazda Zaranna nie pamięta prawie niczego z okresu dzieciństwa - jedynie to, że nieustannie zmieniała miejsce pobytu. Jej imię pochodzi od tajemniczego światła (będącego w istocie widoczną z oddali płonącą świątynią Lamentu), które było możliwe do zobaczenia tylko z okien Cesarskiego Pałacu. W późniejszej części gry, oczywiste staje się to, że Gwiazda Zaranna jest nikim innym, jak samą córką Wspaniałego Stratega Sun Li, brata Cesarza Sun Haia, co tłumaczy jej pobyt w pałacu.

Kiedy jej ojciec wraz ze swym drugim bratem - Sun Kinem, zdradził Cesarza, ten wydał rozkaz Zabójcy Lotosu Zu, by zabił on rodzinę Sun Li. Zu jednak zdezerterował i uciekł zabierając ze sobą córkę Wspaniałego Stratega. Małą Gwiazdę Zaranną oddał pod opiekę Hui Odważnej, która z kolei przekazała dziecko nowemu mistrzowi szkoły w Dwóch Rzekach - Mistrzowi Li. Nikt nie zdawał sobie wtedy sprawy z tego, że Mistrz Li jest w rzeczywistości Wspaniałym Strategiem Sun Li, ojcem Gwiazdy Zarannej, zaś on sam nie miał pojęcia, iż Gwiazda Zaranna jest jego córką, którą uważał za martwą.

  • Roztropny Zu – wiodący życie pustelnika i ukrywający się na bagnach w pobliżu Dwóch Rzek, Roztropny Zu niegdyś był jednym z Zabójców Lotosu. Kiedy większość jego towarzyszy brała udział w oblężeniu Lamentu, Zu dostał rozkaz zamordowania rodziny Wspaniałego Stratega Sun Li, który wraz z Sun Kinem Ręką Niebios, zdradził swojego brata - Cesarza Sun Haia. Zu nie wykonał otrzymanego rozkazu, zabił najbliższych przyjaciół z szeregów Zabójców Lotosu i uciekł z Cesarskiego Miasta wraz z córką Sun Li - Gwiazdą Zaranną. Przez trzy lata zajmował się dzieckiem, po czym oddał je pod opiekę Hui Odważnej. Roztropny Zu dołącza do gracza, kiedy ten szuka Gwiazdy Zarannej na bagnach nieopodal Dwóch Rzek. Słysząc znajome imię, postanawia pomóc i nawet po znalezieniu Gwiazdy Zarannej, zostaje z bohaterem i towarzyszy mu w jego podróży.

Mroczna przeszłość zrobiła z Zu zimnego, pozbawionego skrupułów człowieka; często stawiającego ponad wartości moralne własne korzyści i nieskorego do wybaczania. Mimo, iż Roztropny Zu trwa niestrudzenie w swoich postanowieniach, nie jest całkowicie lojalny względem głównego bohatera. Opuszcza go, kiedy ten postanawia wejść do Fortecy Zabójców Lotosu i pojawia się tylko co jakiś czas, udzielając zagadkowych wskazówek i ujawniając niektóre sekrety. Ostatecznie ratuje graczowi życie odwracając od niego uwagę Ręki Śmierci i zajmując wroga walką. Ginie przebity ostrzem, ale przed śmiercią, udaje mu się zawalić strop na Rękę Śmierci, grzebiąc jego i siebie pod grubą warstwą skał. Podczas finalnej konfrontacji gracza z Mistrzem Li, duch Roztropnego Zu pojawia się na chwilę i wyzwala go z pułapki.

  • Jedwabna Lisica – zamaskowana zabójczyni, naprawdę będąca Księżniczką Sun Lian, Niebiańską Lilią, córką samego Cesarza. By nie zostać rozpoznaną podróżuje w przebraniu. Wychowana w luksusie Cesarskiego Pałacu, bez trudu zauważyła zmiany jakie zaszły w charakterze jej ojca i zaczęła obwiniać za to Zabójców Lotosu i, przede wszystkim, stojącego na ich czele Rękę Śmierci sądząc, że wywołuje on zły wpływ na jej ojca i próbuje przejąć władzę. W rzeczywistości było zupełnie na odwrót - to Cesarz Sun Hai kontrolował Rękę Śmierci i wydawał za jego pośrednictwem rozkazy Zabójcom Lotosu.

Po raz pierwszy gracz spotyka Jedwabną Lisicę na drodze do Lądowiska Tiena. Przebrana księżniczka myśli, że jest on człowiekiem Ręki Śmierci i atakuje go. Dopiero po walce wyjaśnia się nieporozumienie. Mówi bohaterowi co nieco o samym Ręce Śmierci, pyta o jego zamiary, po czym odchodzi. Nieco później, w tym samym miejscu, znów się pojawia i udziela drobnej wskazówki. Kiedy gracz przylatuje do Cesarskiej Miasta, spotyka ją jako Księżniczkę Sun Lian i dowiaduje się o jej podwójnej tożsamości. Jedwabna Lisica dołącza wtedy do bohatera i zaleca infiltrację Fortecy Zabójców Lotosu. To tam dowiaduje się prawdy na temat swojego ojca i Ręki Śmierci. Pragnąc wszystko wyjaśnić, wraz z graczem udaje się do Cesarskiego Pałacu. Na miejscu, Cesarz Sun Hai potwierdza jej obawy i całe spotkanie kończy się walką. Pomimo, iż Księżniczka Lian jest dobrze obeznana w Jadeitowym Cesarstwie, dzięki licznym podróżom jako Jedwabna Lisica, jej królewskie pochodzenie pozostaje widoczne; często lekceważy innych, mając ich za zwykłych wieśniaków, jest snobistyczna i skłonna do manipulacji, wykorzystując przy tym swoją piękność i przebiegłość. Niemniej jednak, sprawia jej przyjemność przemierzanie Jadeitowego Cesarstwa w przebraniu Jedwabnej Lisicy i odrywanie się od tradycji oraz dworskich manier.

  • Mistrz Li – mistrz szkoły w Dwóch Rzekach, mentor głównego bohatera, który zajmuje się nim od dziecka, zastępując mu nieżyjących rodziców. Jego prawdziwe imię to Wspaniały Strateg Sun Li. Jest sławnym bratem Cesarza Sun Haia, uważanym za od dawna zmarłego. Swoją prawdziwą tożsamość wyjawia graczowi we wczesnej części gry, po napadzie bandytów na Dwie Rzeki. Atakiem kierował Zabójca Lotosu, wysłany przez Cesarza w poszukiwaniu Wspaniałego Stratega i ostatecznie ginący z ręki tego, kogo szukał. Mistrz Li daje bohaterowi Smoczy Amulet, który zabrał ze świątyni w Lamencie. Niedługo później zostaje uprowadzony przez Zabójców Lotosu do Cesarskiego Pałacu. Główny bohater postanawia uratować swojego mistrza i przemierza połowę Jadeitowego Cesarstwa, aż do Pałacu. Tam pokonuje Cesarza Sun Haia i uwalnia Mistrza Li. Jednakże, ten zdradza gracza i kilkoma szybkimi ciosami pozbawia go życia, po czym zajmuje miejsce swego brata na tronie Cesarstwa. Dopiero wtedy gracz dowiaduje się o prawdziwej przeszłości Mistrza Li od Opata Songa w Świecie Duchów.

Dwadzieścia lat wcześniej, Sun Li wraz z Cesarzem Sun Haiem i swoim drugim bratem - Sun Kinem Ręką Niebios, uczestniczył w oblężeniu Lamentu. Kiedy on i jego bracia weszli do świątyni, Sun Hai zabrał Serce Wodnej Smoczycy, stając się niesamowicie potężny. Sun Li i Sun Kin, którzy już wcześniej zaplanowali zdradę, zaatakowali od tyłu Cesarza, jednak ten wykorzystując swoją nową moc pokonał obu. Wspaniały Strateg uciekł zabierając ze sobą dziecko będące ostatnim żyjącym Mnichem Dusz oraz fragment Smoczego Amuletu. Usunął się w cień, zostając mistrzem szkoły w Dwóch Rzekach, wystarczająco odległej od Cesarskiego Miasta, by zapewnić sobie bezpieczeństwo. Przez kolejne lata szkolił Mnicha Dusz aż do wydarzeń rozpoczynających grę. Celowo dał się uprowadzić Zabójcom Lotosu, by zwabić swojego podopiecznego do Cesarskiego Pałacu i wykorzystać do zabicia Cesarza. Po śmierci bohatera, Sun Li ogłasza się Cesarzem i przejmuje moc Wodnej Smoczycy. Wysyła ogromną armię żołnierzy, golemów i Zabójców Lotosu na Lament, gdzie Mnich Dusz powraca ze Świata Duchów. Ostatecznie ginie w finałowej konfrontacji na końcu gry, zabity przez gracza.